95 milliárd forint újrabeszerzési árakkal becsült „tiszta” EBITDA-t mutatott ki a második negyedévre a Mol, ami összhangban van a piac által várttal. Ez éves összevetésben 17 százalékos mínuszt jelent, elsősorban a 25 százalékkal visszaeső kitermelésnek, valamint a 35 százalékkal zsugorodó feldolgozásnak köszöntően. A piaci várakozásokat csak a gáz üzletág 16 százalékos emelkedése tudta felülmúlni.
Ugyanakkor a központi irányítás (és a kiszűrések) lényegesen kisebb mínuszt halmozott fel, így a speciális tételek nélkül (de NEM újrabeszerzési árakkal számolt) EBITDA 6 százalékkal nőni tudott tavalyhoz képest. Ha a speciális tételeket is figyelembe vesszük, akkor az EBIDTA 9, a nettó eredmény pedig 27 százalékos ugrást mutat.
Az olajtársaság értékelése szerint az upstream üzlet eredményromlása főként a horvátországi szabályozói környezet negatív változásának - alacsonyabb realizálható gázár, magasabb bányajáradék - következménye. Ezen túlmenően a termelési szint 7 százalékkal csökkent, elsősorban az oroszországi Baitex mező 49 százalékának értékesítése valamint a kelet‐közép‐európai gázmezők természetes termeléscsökkenése nyomán.
A finomítói szegmens esetében a gázolaj árrésének további 12 százalékos, négy éves mélypontra való csökkenése negatívan befolyásolta a jövedelmezőséget, miután a dízel és egyéb közép-desztillátumok a termelés közel 50 százalékát teszik ki.
A gázüzletág eredménye jelentősen javult az előző negyedévhez képest, miután 2014 első negyedévét rontotta a horvátországi Prirodni Plin gázkészleteinek kényszerértékesítése és az ebből fakadó leírások.
Ha a 98 milliárd forintos akvizíciós költésektől eltekintünk, akkor 66 százalékkal nőtt a Mol beruházásainak értéke 2014 első félévében. Az organikus költések legnagyobb része, 82 milliárd forint a kitermelési üzletágban valósult meg.
mfor.hu