2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egyszeri tételektől megtisztított és az olajfinomításnál használt újrabeszerzési árakkal számolt EBITDA-mutatója 17 százalékkal esett vissza a Mol-nak a második negyedévben 2013 azonos időszakához képest.

95 milliárd forint újrabeszerzési árakkal becsült „tiszta” EBITDA-t mutatott ki a második negyedévre a Mol, ami összhangban van a piac által várttal. Ez éves összevetésben 17 százalékos mínuszt jelent, elsősorban a 25 százalékkal visszaeső kitermelésnek, valamint a 35 százalékkal zsugorodó feldolgozásnak köszöntően. A piaci várakozásokat csak a gáz üzletág 16 százalékos emelkedése tudta felülmúlni.

Ugyanakkor a központi irányítás (és a kiszűrések) lényegesen kisebb mínuszt halmozott fel, így a speciális tételek nélkül (de NEM újrabeszerzési árakkal számolt) EBITDA 6 százalékkal nőni tudott tavalyhoz képest. Ha a speciális tételeket is figyelembe vesszük, akkor az EBIDTA 9, a nettó eredmény pedig 27 százalékos ugrást mutat.

Az olajtársaság értékelése szerint az upstream üzlet eredményromlása főként a horvátországi szabályozói környezet negatív változásának - alacsonyabb realizálható gázár, magasabb bányajáradék - következménye. Ezen túlmenően a termelési szint 7 százalékkal csökkent, elsősorban az oroszországi Baitex mező 49 százalékának értékesítése valamint a kelet‐közép‐európai gázmezők természetes termeléscsökkenése nyomán.

A finomítói szegmens esetében a gázolaj árrésének további 12 százalékos, négy éves mélypontra való csökkenése negatívan befolyásolta a jövedelmezőséget, miután a dízel és egyéb közép-desztillátumok a termelés közel 50 százalékát teszik ki.

A gázüzletág eredménye jelentősen javult az előző negyedévhez képest, miután 2014 első negyedévét rontotta a horvátországi Prirodni Plin gázkészleteinek kényszerértékesítése és az ebből fakadó leírások.

Ha a 98 milliárd forintos akvizíciós költésektől eltekintünk, akkor 66 százalékkal nőtt a Mol beruházásainak értéke 2014 első félévében. Az organikus költések legnagyobb része, 82 milliárd forint a kitermelési üzletágban valósult meg.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!