263,6 forinton jegyezték az eurót hat óra körül a szerda délutáni 263,68 forintos jegyzés után. A dollárt 197,77 forinton jegyezték 1,3348 dolláros euró jegyzés mellett. Szerdán délután a dollárt 197,37 forinton, az eurót 1,3350 dolláron jegyezték. A svájci frank jegyzése 185,06 forint 184,82 forint után, 100 japán jent 213,77 forinton jegyeznek az előző napi 215,20 forint után.
Csütörtökön napközben a várt tartományban mozgott a térségbeli devizák árfolyama. A forint a 264-es euró jegyzés szűk környezetében, 263,50 és 264,15 között, a zloty a 3,80-3,90-es euró jegyzés környezetében, a cseh korona a 25,35-ös euró jegyzés környezetében mozgott.
Mindhárom deviza meggyőző stabilitással "vészelte át" az euró szerdai jelentős gyengülését a dollárral szemben, holott korábban az euró/dollár árfolyammal szoros korrelációban mozogtak. Miközben kedden még 1,3500-ös dollár jegyzés környékén mozgott az euró, addig csütörtök reggelre már 1,3300 közelébe esett a jegyzés, egy rövid időre át is lépve azt.
Az eurót a görög adósságtörlesztési problémák rendezetlensége, a lehetséges megoldások körül dúló vita és az uniós tagországok között éleződő nézetkülönbségek terhelik. Emellett szerdán az eurózóna perifériáját alkotó, deficit-problémával küzdő, úgynevezett "PIIGS" országok közül a P-t, azaz Portugáliát sújtó adósbesorolási leminősítés az euró árfolyamát terhelő újabb tényezőként lépett fel.
Csütörtökön kezdett körvonalazódni az euróövezeti pénzügyi "biztonsági háló" kompromisszumos mechanizmusa. A brüsszeli uniós csúcstalálkozó kezdete előtt több kormányfő az euróövezeten kívüli európai uniós tagállamok segítésére szolgáló pénzalap kiterjesztésének lehetőségét vetette fel megoldásként. Az euróövezeti "deficit-bűnösök", konkrétan Görögország közvetlen megsegítését mereven elutasító Angela Merkel német kancellár pedig készségét fejezte ki olyan javaslatok megvitatására, amelyekben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is szerepet kap.
Amennyiben a csúcstalálkozó megoldást talál a költségvetési deficittúllépés miatt adósságtörlesztési gondokkal bajlódó euróövezeti tagországok megsegítésére, az mindenképpen enyhíti a piaci bizalmatlanság euróra nehezedő terhét. A cseh jegybank piaci várakozásoknak megfelelő kamattartó döntése nem befolyásolta az árfolyamokat.
MTI