Sikerült a világ tőzsdéit megrengetnie a görög kormányfőnek a kedden bejelentett népszavazási kezdeményezésével. Ennek megfelelően, követve a vezető európai tőzsdéket jelentős eséssel indult a nap a New York-i értéktőzsdéken. Napközben ugyan a mínuszok szelídültek azt követően, hogy olyan hírek láttak napvilágot, a referendumot egyre erőteljesebben ellenzik a miniszterelnök politikustársai, kormány és ellenzéki oldalon egyaránt. A nap végén azonban ismét az eladók domináltak, így 2,5-3 százalékos veszteségek alakultak ki.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 2,55 százalékkal esett vissza és 11649 ponton zárta a napot. Az S&P 500-as mutató 2,85 százalékkal 1217 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 2,95 százalékkal 2602 pontra gyengült.
A helyzet éleződését jelzi, hogy a félelemindexként jellemzett VIX mutató ismét erőteljesen kilengett, míg a múlt héten 3 hónapos mélypontjára került, az elmúlt két napban összességében 40 százalék felett növekedett.
Bár a piacok most kevésbé törődtek az amerikai makroadatokkal, ám
a gyenge ISM index sem jelentett sok jót. A várakozásokkal ellentétben októberben lassult a feldolgozóipar növekedése az Egyesült Államokban az előző hónaphoz képest.
A pénzvilágban kialakult bizonytalanság leginkább a bankrészvényeket sújtotta, így az összes nagyobb bankpapírja megérezte ezt. A Morgan Stanley és Citigroup több, mint 7 százalékkal, míg a Bank of America, a JP Morgan Chase és a Goldman Sachs 5 százalék feletti zuhanással zárt. A kevés nyertes részvény egyike a Pfizer gyógyszergyár volt. A vállalat kedden közzétett negyedéves jelentése a vártnál jobban alakult.
mfor.hu