A piaci várakozásoknál bő 20 százalékkal magasabb korrigált eredményt ért el a második negyedévben az OTP. A legnagyobb magyar bank ugyanis 40,6 milliárdos 3 havi eredményt közölt, míg az elemzők várakozásának átlaga 32,789 milliárd forint volt.
A vártnál jobb eredmény egyértelműen a visszafogott költségeknek köszönhető. A bevételek ugyanis összességében a vártnak megfelelően alakultak, a tavalyinál 9,4 százaléknál alacsonyabb szinten. Igaz ugyanakkor az is, hogy a nettó kamateredmény a vártnál jobban csökkent, amit a nettó díjak, jutalékok növekedése ellensúlyozni tudott.
A konszolidált féléves bevételi marzs (7,06%) 113 bázisponttal szűkült, míg a nettó kamatmarzs (5,25%) 99 bázisponttal elmarad az előző év hasonló időszakától. A második negyevében a bevételi marzs negyedéves összevetésben enyhén javult, míg a nettó kamatmarzs (5,23%) 11 bázisponttal mérséklődött.
A költségoldalon a működési költségek 5, míg a kockázati ráfordítások 28,5 (!) százalékkal lettek alacsonyabbak. Főleg ennek a tételnek az alakulása biztosította a bank vártnál jobb eredményét. A 45,3 milliárdos hitelezési veszteség egyébként 2008 harmadik negyedéve, vagyis a válság berobbanása óta a legalacsonyabb mértékű.
A képet némileg árnyalja Bencsik László sajtótájékoztatón tett kijelentése, miszerint az év végig lesznek még komoly leírások Ukrajnában és Oroszországban.
A kockázati költségek előző negyedévekhez képesti jelentős csökkenése egyértelműen az ukrán piacnak köszönhető, a 2014 q4-ben kimutatott 25,4, illetve 2015 q1-es 26,5 milliárdnyi tétel 2,6 milliárdra "ment össze" elsősorban a hrivnya elmúlt hónapokban mutatott erősödésének köszönhetően.
Ami külön öröm, hogy az alacsonyabb kockázati költségek mellett is emelkedni tudott a rossz hitelek céltartalékkal történt fedezettsége, ami az OTP-nél jelenleg - a versenytársakénál jóval magasabb - 89,6 százalék. A nem teljesítő hitelek aránya pedig a stagnált jelentő 18,4 százalékon áll.
Vagyis úgy tűnik, ha a magyar és a bank számára meghatározó gazdaságokban nem történik nagyobb trauma, akkor a visszafogott kockázati költségszint a következő negyedévekben is fennmaradhat, ami jelentős profitbővülést eredményezhet a banknak. Erre egyébként már évek óta várnak egyes elemzők, más kérdés, hogy bekövetkeztét az orosz-ukrán válság erősen késleltette.
De visszatérve a mostani eredménykimutatásra, ha az egyes régiókat nézzük, akkor a magyar piacon szinte tökéletesen lemásolta profitsoron (+29,8 mrd) az első negyedévet a bank. A két problémás keleti piacon viszont jelentőse javulást ért el; Oroszországban - részben a céltartalékolási módszertan változása miatt - majd’ harmadolta a veszteségét (-4,2mrd), Ukrajnában viszont egyenesen nyereséges lett, igaz csak alig látható mértékben (+0,5 9mrd). A többi piacon vagy a tavalyihoz hasonló eredményeket, vagy lényegesen jobbat (Horvátország: +1,2 mrd) ért el az OTP, így a külföldi leányvállalatok által összesen termelt 8,77 milliárdnyi profit 2013 harmadik negyedéve óta a legmagasabb.
A bankcsoport árfolyamszűrt konszolidált hitelállománya éves szinten 12 százalékkal, negyedévesen 2 százalékkal csökkent. Hasonló mértékű volt a lakossági hitelek elmúlt időszakbeli visszaesése, míg a vállalati állományok zsugorodása mérsékeltebb volt (-9% y/y, -1% q/q).
Az árfolyamszűrt betétállomány negyedéves összehasonlításban 1 százalékkal zsugorodott, éves szinten viszont jelentős mértékben, 9 százalékkal nőtt.
A bankcsoport nettó hitel/(betét+lakossági kötvény) aránya tovább csökkent és jelenleg 73 százalékon áll.
A Csoport likviditási pozíciói változatlanul stabilak, a likvid tartalékok nagysága az időszak végén az OTP Core-nál 7,1 milliárd eurónak megfelelő összeg volt.
mfor.hu