4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Negyedével (!) zsugorodtak és így 27 negyedévnyi mélypontra csökkentek az OTP kockázati költségei április és június között, melynek köszönhetően a bank eredménye jóval meghaladta a piaci konszenzust.

A piaci várakozásoknál bő 20 százalékkal magasabb korrigált eredményt ért el a második negyedévben az OTP. A legnagyobb magyar bank ugyanis 40,6 milliárdos 3 havi eredményt közölt, míg az elemzők várakozásának átlaga 32,789 milliárd forint volt.

A vártnál jobb eredmény egyértelműen a visszafogott költségeknek köszönhető. A bevételek ugyanis összességében a vártnak megfelelően alakultak, a tavalyinál 9,4 százaléknál alacsonyabb szinten. Igaz ugyanakkor az is, hogy a nettó kamateredmény a vártnál jobban csökkent, amit a nettó díjak, jutalékok növekedése ellensúlyozni tudott.

A konszolidált féléves bevételi marzs (7,06%) 113 bázisponttal szűkült, míg a nettó kamatmarzs (5,25%) 99 bázisponttal elmarad az előző év hasonló időszakától. A második negyevében a bevételi marzs negyedéves összevetésben enyhén javult, míg a nettó kamatmarzs (5,23%) 11 bázisponttal mérséklődött.

A költségoldalon a működési költségek 5, míg a kockázati ráfordítások 28,5 (!) százalékkal lettek alacsonyabbak. Főleg ennek a tételnek az alakulása biztosította a bank vártnál jobb eredményét. A 45,3 milliárdos hitelezési veszteség egyébként 2008 harmadik negyedéve, vagyis a válság berobbanása óta a legalacsonyabb mértékű.

A képet némileg árnyalja Bencsik László sajtótájékoztatón tett kijelentése, miszerint az év végig lesznek még komoly leírások Ukrajnában és Oroszországban.

A kockázati költségek előző negyedévekhez képesti jelentős csökkenése egyértelműen az ukrán piacnak köszönhető, a 2014 q4-ben kimutatott 25,4, illetve 2015 q1-es 26,5 milliárdnyi tétel 2,6 milliárdra "ment össze" elsősorban a hrivnya elmúlt hónapokban mutatott erősödésének köszönhetően.

Ami külön öröm, hogy az alacsonyabb kockázati költségek mellett is emelkedni tudott a rossz hitelek céltartalékkal történt fedezettsége, ami az OTP-nél jelenleg - a versenytársakénál jóval magasabb  - 89,6 százalék. A nem teljesítő hitelek aránya pedig a stagnált jelentő 18,4 százalékon áll.

Vagyis úgy tűnik, ha a magyar és a bank számára meghatározó gazdaságokban nem történik nagyobb trauma, akkor a visszafogott kockázati költségszint a következő negyedévekben is fennmaradhat, ami jelentős profitbővülést eredményezhet a banknak. Erre egyébként már évek óta várnak egyes elemzők, más kérdés, hogy bekövetkeztét az orosz-ukrán válság erősen késleltette.

De visszatérve a mostani eredménykimutatásra, ha az egyes régiókat nézzük, akkor a magyar piacon szinte tökéletesen lemásolta profitsoron (+29,8 mrd) az első negyedévet a bank. A két problémás keleti piacon viszont jelentőse javulást ért el; Oroszországban - részben a céltartalékolási módszertan változása miatt - majd’ harmadolta a veszteségét (-4,2mrd), Ukrajnában viszont egyenesen nyereséges lett, igaz csak alig látható mértékben (+0,5 9mrd). A többi piacon vagy a tavalyihoz hasonló eredményeket, vagy lényegesen jobbat (Horvátország: +1,2 mrd) ért el az OTP, így a külföldi leányvállalatok által összesen termelt 8,77 milliárdnyi profit 2013 harmadik negyedéve óta a legmagasabb.

A bankcsoport árfolyamszűrt konszolidált hitelállománya éves szinten 12 százalékkal, negyedévesen 2 százalékkal csökkent. Hasonló mértékű volt a lakossági hitelek elmúlt időszakbeli visszaesése, míg a vállalati állományok zsugorodása mérsékeltebb volt (-9% y/y, -1% q/q).

Az árfolyamszűrt betétállomány negyedéves összehasonlításban 1 százalékkal zsugorodott, éves szinten viszont jelentős mértékben, 9 százalékkal nőtt.

A bankcsoport nettó hitel/(betét+lakossági kötvény) aránya tovább csökkent és jelenleg 73 százalékon áll.

A Csoport likviditási pozíciói változatlanul stabilak, a likvid tartalékok nagysága az időszak végén az OTP Core-nál 7,1 milliárd eurónak megfelelő összeg volt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!