Az 5,5 milliárd forint friss tőkebefektetés mellett az alapok vagyonát további 25,9 milliárd forint hozam is növelte áprilisban. A hónap végén a BAMOSZ tagok 0,8 százalékos bővülést követően, 468 hazai befektetési alapban összesen 3.855 milliárd forintot kezeltek.
"Bár az aktuálissá váló nyugdíjpénztári vagyonátadás hatására minden bizonnyal további visszaváltások is várhatók majd az intézményi befektetők részéről, áprilisban ezek mértéke csekély volt, míg a lakosság e hónapban már összességében számottevő új megtakarításokat helyezett el befektetési alapokban" - idézi a közlemény Temmel Andrást, a BAMOSZ főtitkárát.
A hagyományosan lakossági termékeken - pénzpiaci, garantált, ingatlan és rövid kötvény - alapokon belül csak a garantált alapok nem tudtak friss tőkét vonzani áprilisban. Tovább nőtt az érdeklődés a vegyes alapok iránt is, és összességében hat hónapja nem látott nagyságú új befektetések érkeztek a lakosságtól.
A pénzpiaci alapok vagyona 0,7 százalékkal 1.364 milliárd forintra nőtt. Hét milliárd forint érkezett ezekbe az alapokba, és 2,8 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk. A legnépszerűbbek az euróövezeti likviditási és pénzpiaci alapok voltak. A hónap vesztesei pedig a kategórián belül a forint alapú likviditási alapok voltak, ezekből 3,2 milliárd forintot vontak ki a befektetők.
A kötvényalapok vagyona 0,1 százalékkal, 306 milliárd forintra nőtt, aminek oka a rövid kötvényalapok esetében a tőkekivonás megállása mellett ezúttal elsősorban a hozam volt. A kötvényalapokból összesen 2,1 milliárd forint tőkét vontak ki, de 2,3 milliárd forint hozamot értek el. A kategórián belül a rövid kötvényalapokba áprilisban 50 millió forint érkezett, és az alapok 900 millió forint hozamot is elértek.
Az ingatlanalapok tőkevonzása idén először nőtt, miután korábban hónapról hónapra csökkent, ráadásul az alapok teljesítménye is javult, így a hónapban újraindult az alapok vagyonának gyarapodása. Ezek a termékek áprilisban közel félmilliárd forint friss tőkét vonzottak, és 1,3 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk. Vagyonuk egy hónap alatt 0,4 százalékkal nőtt, a hónap végén 431 milliárd forint volt.
Nem javult a kép viszont a garantált alapok piacán, miután áprilisban ismét egy nagyobb alap járt le. A vagyon áprilisban gyakorlatilag stagnált, az alapokból összesen 3,8 milliárd forint távozott, míg a piaci teljesítmények közel ugyanekkora mértékben növelték az alapok vagyonát. A nyilvános garantált alapok összvagyona a hónap végén 413 milliárd forint volt.
A részvényalapok forintban mért hozamait áprilisban negatív irányba mozdította a forint erősödése. A nyilvános részvényalapokból – elsősorban egy jelentős intézményi visszaváltás során – 5,7 milliárd forintot vontak ki a befektetők, míg a piaci teljesítmények összességében 1,1 milliárd forinttal csökkentették a vagyont. A nyilvános részvényalapok vagyona áprilisban 1,8 százalékkal, 369 milliárd forintra csökkent.
A kisebb alapkategóriák általában pozitív képet mutattak áprilisban. A vegyes alapokba 1,3 milliárd forint érkezett, a piaci teljesítmények pedig 520 millió forinttal növelték a vagyont, amely így fél százalékkal, 133 milliárd forintra nőtt.
A zártkörű értékpapíralapok vagyona áprilisban 2,3 százalékkal 677 milliárd forint nőtt. Az alapokból 730 millió forint tőkét vontak ki, ez töredéke a márciusi tőkekivonásnak. A piaci teljesítmények viszont 15,6 milliárd forinttal növelték a vagyont. Az intézményi alapokon belül a kötvény és származtatott alapok tudtak kismértékű tőkét vonzani áprilisban.
MTI