3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Némi kockázatvállalási kedv kezdett kibontakozni hétfő délután, ami leginkább az ECB kötvényvásárlási adataival, valamint a lengyelek nyugdíjügyben elért diplomáciai sikerével magyarázható, írják a Commerzbank elemzői kedden.

EUR/HUF (275,50 – 277,50): Két hete próbálkozik kitörni a forint a 277-280-as sávból, rövidebb időszakokra sikerült már 280 fölé, illetve 277 alá kerülnie az árfolyamnak, de huzamosabb időszakra nem igazán. Tegnap viszont zárásra, illetve ma kora délelőttre 276,40-ig erősödött a hazai fizetőeszközünk, és egyelőre úgy tűnik, hogy 277 alatti kereskedésekre számíthatunk. Némi kockázatvállalási kedv kezdett kibontakozni hétfő délután, ami leginkább az ECB kötvényvásárlási adataival hozható összefüggésbe. Volt még egy másik magyarázat is a mérsékelt erősödésre: miszerint a lengyelek diplomáciai sikere nyugdíjügyben megnyugtatta a befektetőket, az EU döntése nyomán a lengyel kormány valószínűleg nem fog rászorulni a magánnyugdíj-befizetések magyar módszerrel történő államosítására (Lásd: Kaphatott volna egy utolsó esélyt Európától Orbán).

A két fenti hír tegnap a zlotyt 1 százalékos, a forintot fél százalékos erősödésbe lendítette. Régiós szinten a mai lengyel inflációs adatok alakulása lehet közvetetten kihatással a forintra, de nem számolunk nagy meglepetésre, a várakozások stagnáló, 2,8 százalékos lengyel pénzromlással kalkulálnak év/év alapon.

EUR/USD (1,3350 – 1,3500): Az elmúlt 5 hónap legnagyobb mennyiségét, 2,7 milliárd eurónyi portugál és ír kötvényt vásárolt be az Európai Központi Bank a múlt héten. Ez természetesen csupán tüneti kezelés, de a piacokat megnyugtatta a hír, hogy rövidtávon számíthatnak a bajban lévő EMU-tagok az ECB-re. Hosszabb távon, a csütörtökön, illetve pénteken tartandó ECOFIN-csúcs szolgáltathat információval, hogy az EU hogyan oldaná meg az eladósodott államok problémáit. Szóba került például a közös eurozóna-kötvény kibocsátása is, de az érdekellentétek miatt kicsi az esélye annak, hogy egyhamar megállapodás születik. A hétfői adatínséges nap után ma adatdömping lesz, 11-kor a német ZEW-hangulatindex kezdi, és a FED kamatdöntése fogja zárni a sort este. A kettő között pedig novemberi amerikai kiskereskedelmi adatok és a termelői árindex számai adhatnak irányt a tegnap 200 pontot erősödő eurónak a dollárral szemben. A FED kamatdöntés után a piac Ben Bernanke kommentárjaira fog figyelni, egyes elemzők már QE 2.1-ről beszélnek, mivel az amerikai munkaerő piaci számok csak nagyon lassan javulnak.

CHF/HUF (212,50 – 214,75): A frank sokkal kevésbé gyengült az euróhoz képest, mint amennyire gyengült a dollár az euróval szemben, de még így is látszik valamennyi forinterősödés a frank/forint árfolyamában. A tegnapi 214,5 körüli szintről ma reggelre 213 alá került a CHF/HUF kurzusa.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!