Az utóbbi napokban az egyiptomi tömegtüntetések miatt több szakember is attól tartott, hogy a környező olajtermelő országokra is átterjedhet a feszültség. Részben ez, részben pedig a kedvező növekedési kilátások hajtották két év után először 100 dollár fölé a Brent típusú nyersolaj hordónkénti árát. Ez pedig a hazai benzinár szempontjából is kedvezőtlen fejlemény.
Péntekre a forint is megbicsaklott
A közhiedelem szerint két tényező befolyásolja alapvetően a magyar benzinárat: az olaj világpiaci jegyzése, illetve a forint árfolyama a dollárral szemben. Ez a két faktor az elmúlt napokban egyértelműen kedvezőtlenül alakult számunkra. Az olaj ára nagyjából 5 százalékkal emelkedett az Egyiptommal kapcsolatos félelmeknek köszönhetően, a hét elején tapasztalt 99 dollár alatti Brent-jegyzés péntek délután már 101,73 dolláron állt.
Hétközben sokáig úgy nézett ki, hogy legalább a forint erősödése megment bennünket az újabb benzináremeléstől. A hetet még 199 felett kezdte a jegyzés, majd csütörtökre 194 környékére esett a dollár ára. Ez tehát részben kompenzálta volna az olajár-emelkedést, azonban pénteken megtorpant a forint szárnyalása, nem sokkal a hétvége előtt már ismét 198 körül volt az árfolyam.
"A Mol árképzése sokmindentől függ, fontos például, hogy mekkora készlettel rendelkeznek, ezért nem lehet egyértelműen megjósolni, mit fog lépni a jövő héten az olajtársaság" - mondta az mfor.hu kérdésére Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója.
"Az idei év eleje óta az olajár forintban emelkedett, az üzemanyagok ára viszont csökkent. Ebből kiindulva következhet egy újabb emelkedő trend a benzin árában" - mondta kérdésünkre Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője. Szerinte jelenleg minden abba az irányba mutat, hogy az idén magasabb lesz az üzemanyagok ára, mint tavaly, hacsak a forint nem erősödik jelentősen a dollárral szemben.
Okozhat még meglepetéseket idén az olajpiac
"Az olaj és a finomított termékek ára jelenleg emelkedő trendet mutat, annak oka a világgazdaság kilábalása, a nyersolaj-fogyasztás még ott tart, ahol a válság előtt" - mondta az mfor.hu kérdésére Duronelly Péter. A szakember szerint ha abból indulunk ki, hogy ez a folyamat tartós lesz a következő hónapokban, akkor "okozhat még meglepetéseket idén az olaj ára".
Az elemző szerint rövidtávon az egyiptomi helyzet nem indokolna újabb olajár emelkedést, csak abban az esetben, ha a Szuezi-csatornán akadoznának a szállítások.
Duronelly szerint azt viszont nem tudni, hogy a tartósan 100 dollár feletti hordónkénti olajár milyen hatással lenne a gazdasági növekedésre. Duronelly szerint szükség esetén Szaúd-Arábia tudja növelni olajkitermelését, ők már 2007-ben is aggódtak az olajár elszállása kapcsán, hogy a magas ár visszafogja a növekedést.
Vágó Attila szerint az egyiptomi események esetleges romlása tartós nyomást helyezhet az olajárra, ezért jelenleg inkább felfelé irányuló nyomást lát. Ugyanakkor ha rövid idő alatt békés megoldás születik, akkor a nyersanyag árfolyama is visszakorrigálhat, akár a 90 dollár körüli szintekre is.
Beke Károly
mfor.hu