3p

Ezerkétszáz ponttal emelkedett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2012-ben, a részvények forgalma azonban 35 százalékkal csökkent az előző évhez képest.

A BUX 18 173,20 ponton zárta a 2012-es évet, 7,06 százalékkal magasabban a 2011. évi záró értékénél. A részvények éves forgalma mintegy 2500 milliárd forint volt 2012-ben, míg az előző évben 3846 milliárd forintot tett ki.

A vezető részvények közül a legjobb éves teljesítményt az OTP nyújtotta, a bankpapír árfolyama 29 százalékkal emelkedett 2012-ben. A Mol 2,3 százalékos, a Richter 5,9 százalékos erősödést ért el éves szinten, míg az Egis részvények ára 0,6 százalékkal csökkent. Az év vesztese a Magyar Telekom lett, amely 27,7 százalékkal zárt alacsonyabban 2012-ben az előző évi záróáránál.

A válság folytatódott 2012-ben is, a világgazdaság növekedésében egyelőre nem látszik gyorsulás, és az eurózónában sem szűnnek az adósságproblémák, így a részvénypiacokon is várat magára a fellendülés.

A magyar részvénypiac a világméretű pénzügyi és gazdasági válság kibontakozásának évében, 2008-ban 53 százalékot esett, majd a következő évben több mint 73 százalékot emelkedett a BUX, 2010-ben stagnált az index, 2011-ben pedig 20 százalékkal esett vissza. A válságot megelőző évben, 2007-ben 30 ezer pont felett is járt a BUX.

A 2012-es év biztatóan indult a BÉT-en, a BUX a 2011. év végi 16 974 pontos értékéről közel 3000 pontot emelkedett február 6-áig, ekkor érte el az év legmagasabb értékét, 19 900,88 ponton. Erről a szintről aztán szinte folyamatos csökkenés következett május végéig. A BUX május 30-án állt az év legalacsonyabb értékén, 15 978,64 ponton, azaz mintegy négyezer ponttal alacsonyabban az éves maximumánál.

A két szélső érték közötti időszakot jellemző gyengülést egy rövid felpattanás szakította meg a BÉT-en április végén. Két nap alatt több mint ezer pontot ugrott fel a BUX, miután április 24-én Orbán Viktor miniszterelnök találkozott José Manuel Barroso EU-bizottsági elnökkel, másnap pedig az Európai Bizottság bejelentette, hogy készen áll a tárgyalások megkezdésére Magyarországgal egy elővigyázatossági hitelkeretről. Ezzel egy csapásra komoly országkockázati tényező árazódott ki a részvényekből, ez magyarázta az árfolyamok hirtelen megugrását. Ekkor a piaci elemzők még abban reménykedtek, hogy néhány héten belül tárgyalóasztalhoz ülhetnek a felek, és talán a nyár végére létrejöhet a megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval.

A lelkesedést a negatív nemzetközi piaci hangulat írta felül. A befektetők figyelmét a tavaszi hónapokban a görögországi adósságproblémák kötötték le. A júniusi görög parlamenti választások előtt azt találgatták, hogy Görögország vajon kilép-e az eurózónából. A kockázatkerülő magatartás a feltörekvő piacokat sújtotta leginkább, és ez alól a magyar piac sem volt kivétel.

Az év második felében ismét egy felívelés következett a magyar részvénypiacon, október végén, november elején 19 ezer pont körül mozgott az index, majd november közepétől esésnek indultak az árfolyamok.

Közben az IMF/EU-megállapodás lehetősége egyre távolabbra került, a hivatalos tárgyalások az év végéig nem indultak meg. Piaci elemzők egyre kevesebb esélyt látnak a megállapodásra, egyesek szerint a 2014-es parlamenti választások előtt már nem jön létre a megállapodás, miközben az ország kockázati megítélését jelentősen javíthatná a megegyezés a nemzetközi szervezetekkel.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!