3p

A Mol kivételével gyengüléssel nyitottak a vezető részvények hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén, az olajrészvények szárnyalása azonban felhúzta a BUX indexet, mely így pluszban volt. Nagyot bukott viszont az OTP, mely újra 2000 forint alatt volt délelőtt, miközben a forint a régiós devizákkal együtt gyengült.

Többnyire eséssel kezdték a hetet a vezető részvények a Budapesti Értéktőzsdén, csak a Mol tudott javítani pénteki értékéhez képest. Az olajpapírok szárnyalása azonban pluszba húzta a BUX-ot is, ehhez hozzájárult az is, hogy immár a Mol a legnagyobb súlyú BUX-komponens.

A BUX index hétfőn délelőtt 11 231 ponton állt, ez 0,47 százalékkal volt magasabb, mint a pénteki záráskor. A részvényforgalom viszonylag magas volt, az első órákban már 6,7 milliárd forint cserélt gazdát.

A vezető részvények közül csak a Mol tudott erősödni, miután reggel bejelentették, hogy az osztrák OMV eladta 21,2 százalékos tulajdonrészét a magyar cégben. Sőt, a hírek szerint részben Vlagyimir Putyin orosz elnök áll a vevő SurgutNefteGaz mögött. Az orosz cég 19 212 forintot fizetett a Mol-papírokért, ami majdnem a duplája volt a pénteki záróárfolyamnak. Hétfőn délelőttre 10 755 forintig emelkedett az olajcég árfolyama, ez 8,2 százalékkal volt magasabb a pénteki szintnél.

Nagyot bukott viszont az OTP a nyitás után, a bankrészvényeket a rossz nemzetközi hangulat húzta le, délelőtt 1952 forintba kerültek, ami 6 százalékkal volt alacsonyabb, mint a pénteki záráskor. Tartotta értékét a Magyar Telekom, a távközlési részvények ugyanúgy 528 forintot értek, mint péntek délután.

Rosszul kezdtek a gyógyszeripari részvények hétfőn reggel a tőzsdén: a Richter árfolyama 2,1 százalékkal esett, 25 650 forinton állt, míg az Egis 11 615 forintos szintje 2,56 százalékkal volt alacsonyabb a péntekinél.


A forint a régiós devizákkal együtt gyengült hétfőn délelőttre. A nap első felében 307,92 forintot kellett adni egy euróért, ami 1,14 százalékos gyengülését jelentett. A dollár ára 233,40 forint volt, míg a svájci frank 202,73 forinton állt.

A nemzetközi hangulat rendkívül rossz, részben ennek köszönhető a magyar részvények gyengülése is. Nyugat-Európában az FTSE délelőttre 2,19 százalékkal esett vissza, míg a DAX 3,46 százalékkal állt pénteki értéke alatt. Régiónkban a varsói tőzsde WIG 20 indexe 2,32 százalékot veszített, a prágai PX 50 pedig 3,82 százalékot bukott.

Egyelőre az amerikai határidős indexek is jelentős, 2 százalék feletti mínuszban vannak, így várhatóan a negatív oldalon indul majd a kereskedés a Wall Streeten.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!