Az OTP-részvények több mint 5 százalékos emelkedése húzta felfelé a BUX indexet péntek reggel, miután a JP Morgan elemzői majdnem megduplázták a magyar bank célárát. A gyengülő forint sem tántorította el a befektetőket a vásárlástól, a BUX több mint 2 százalékkal erősödött a kezdés után.
15 463 pontig emelkedett a BUX index értéke a pénteki nyitást követően délelőttre, ez 2,27 százalékkal volt magasabb, mint a csütörtöki záráskor tapasztalt szint. A forgalom kicsivel magasabb volt az átlagosnál, az első órákban több mint 10 milliárd forint cserélt gazdát.
A vezető részvények mindegyike jól kezdte a napot, elsősorban az OTP húzta felfelé a piacot. A bankpapírok 5,63 százalékos drágulás után 3549 forintba kerültek. Mindez vélhetően annak köszönhető, hogy a JP Morgan péntek reggel kiadott elemzésében 6200 forintos célár mellett felminősítette a bank részvényeit. 12 990 forintig emelkedett a Mol árfolyama a nap első óráiban, ez 1,21 százalékkal volt magasabb, mint csütörtök délután, míg a Magyar Telekom ugyanúgy 610 forintot ért, mint az előző nap végén.
Jól indult a nap a gyógyszeripari részvények számára is, különösen az Egis teljesített kimagaslóan a nyitást követően. A cég papírjai 16 490 forintot értek, ami 3,71 százalékkal volt magasabb, mint csütörtök délután. Eközben a Richter 0,95 százalékkal tudott drágulni, 30 790 forinton állt.
A forint reggel még jól kezdett az euróval szemben a bankközi devizapiacon, azonban hamar fordult a hangulat, és ismét 288 fölé ütötték a magyar devizát. Délelőtt 288,03 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollárral szemben 202,81-ig gyengült a magyar deviza, a svájci frank pedig 189,58 forintba került.
A nemzetközi piacokon is pozitív hangulatban indult a kereskedés, azonban az látható, hogy a befektetők többsége már a délután megjelenő amerikai makroadatokra koncentrál, melyek jelentősen befolyásolhatják a nap második felének kereskedését. A londoni FTSE délelőttre 1,56 százalékkal erősödött, míg a frankfurti DAX 0,53 százalékkal állt csütörtöki értéke felett. Régiónkban a varsói és a prágai tőzsde vezető indexei is mintegy 1,3 százalékot javítottak.
Amerikában a nyitás előtt közlik a munkanélküliség májusi statisztikáját, mely alátámaszthatja vagy megcáfolhatja azokat a vélekedéseket, hogy a világ legnagyobb gazdasága már kifelé tart a válságból. Az elemzők arra számítanak, hogy 9,2 százalékra emelkedett a munkanélküliség, ami 25 éves csúcsot jelentene. A Wall Street határidős indexei a délelőtti órákban fél százalék körüli pluszban voltak.