2p

Kelet-Európában továbbra is kockázatos a bankok helyzete, mivel az átláthatóság hiánya csökkenti a szektor iránti bizalmat és hátráltatja a bankközi hitelezést - írja a Bloomberg Erik Berglof, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) vezető közgazdászának véleménye alapján.

Kelet-Európában továbbra is kockázatos a bankok helyzete, mivel az átláthatóság hiánya csökkenti a szektor iránti bizalmat és hátráltatja a bankközi hitelezést - írja a Bloomberg Erik Berglof, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) vezető közgazdászának véleménye alapján.

A kelet-európai bankrendszer még nincs túl a válságon és továbbra is fennáll annak a veszélye, hogy a régió pénzügyi krízisbe kerül - nyilatkozta Berglof még a múlt héten a Bloomberg kérdésére. Az EBRD elvileg arra jött létre, hogy Kelet-Európa felzárkózását segítse, az utóbbi egy évben a válság kitörése óta körülbelül 200 milliárd dollár értékben támogatta a régiót. Erik Bergof szerint most elsődleges feladat, hogy elkerülje a régió a második bankválságot.

"Vannak arra utaló jelek, hogy Nyugat-Európában már nő a kereslet a gazdaságban, ez pedig a kelet-európai országok kilábalását is segítheti. A legnagyobb veszély azonban ismét a pénzügyi szektor bizonytalansága a régióban" - nyilatkozta az EBRD közgazdásza.

A nemzetközi szervezet jelenleg 12 nyugat-európai anyabankot figyel kiemelten, melyek fontos szerepet játszanak Kelet-Európában leánybankjaikon keresztül. Ezek mellett külön szemmel tartják a régió legnagyobb független pénzintézeteit, többek között az OTP-t is.


"Még mindig komoly kérdések vannak a nyugat-európai bankok portfóliójával kapcsolatban, ez a bizonytalanság pedig megköti a pénzintézetek kezét kelet-európai befektetéseiknél" - vélekedik Berglof. Szerinte ha a bankok nem bíznak egymásban, akkor nem működik a bankközi hitelezés, ez pedig az ügyfélhitelekben is fennakadást okozhat.

A fentiek miatt az EBRD szakembere úgy véli, hogy az európai bankok esetében is szigorú stressz tesztekre lenne szükség, azok eredménye ugyanis visszaállíthatná az elveszett bizalmat, és beindíthatná a bankközi hitelezést. Szerinte ezekkel a tesztekkel meg lehetne állapítani, melyik pénzintézeteknek van szükségük további tőkére, illetve mit lehet kezdeni az életképtelen bankokkal. Berglof szerint ezekre a vizsgálatokra a következő néhány hónapban sort kéne keríteni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!