3p

Az OTP Bankcsoport 34,253 milliárd forintos konszolidált adózott nyereséget ért el az első negyedévben, 28 százalékkal többet az előző negyedévinél, és többszörösét az egy évvel ezelőtti 1,913 milliárd forintnak - közölte a bankcsoport a Budapesti Értéktőzsde honlapján pénteken, a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerinti jelentésében.

Az OTP csoport konszolidált korrigált adózott eredménye 2016 első negyedévében 47,598 milliárd forint volt, 67 százalékkal több az egy évvel ezelőttinél, és 187 százalékkal az előző negyedévinél.     

A bankcsoport a jelentős - némileg az elemzői várakozást is meghaladó - eredményjavulást elsősorban a kockázati költségek jelentős csökkenésével magyarázza, a korábban veszteséges ukrán, és az orosz leánybank működése is nyereségesre fordult.

A csoport kockázati költségei 20,794 milliárd forintot értek el, 61 százalékkal kevesebbet az előző negyedévinél, illetve 68 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál.

A konszolidált korrigált eredményhez az OTP Core 28,9 milliárd, a bolgár DSK Bank 13,8 milliárd, az orosz leány 2,6 milliárd, az ukrán pedig 0,9 milliárd forinttal járult hozzá, a többi kelet-közép-európai leánybank összesen 2 milliárd forinttal gyarapította azt, valamennyi nyereséges volt. Veszteség (1 milliárd forint) egyedül az orosz internetes Touch Banknál keletkezett. Bár továbbra is meghatározó a magyar és a bolgár bank hozzájárulása, az elmúlt évekhez képest részesedésük mérséklődött.

Az adózott eredménnyel szemben a működési eredmény már kevésbé kedvezően alakult, 11 százalékkal haladta meg az előző negyedévit, de ugyanennyivel maradt el az egy évvel korábbitól. A konszolidált bevételek az előző negyedhez képest 3, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 6 százalékkal, 177,501 milliárd forintra csökkentek, míg a működési kiadások 13, illetve 1 százalékkal 92,891 milliárd forintra mérséklődtek.

A jelentés szerint költségmegtakarítás az előző negyedévhez képest az OTP Core-nál 4 milliárd, az orosz leánybanknál 2,1 milliárd, Bulgáriában 2 milliárd, míg Romániában 1 milliárd forint volt.   

A kamat és a nettó díjbevételek csökkentek, a nem kamatjellegű díjak viszont az előző negyedévhez képest kiugró mértékben, 58 százalékkal gyarapodtak.

A csoport mérlegfőösszege lényegében nem változott, 10 729 milliárd forintot tett ki az első negyedévben, míg a hitelek 5423 milliárd forintos, illetve a betétek 7936 milliárd forintos összege csaknem azonos az előző negyedévivel, viszont 4 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól.

A 90 napon túl késedelmes hitelek aránya 17 százalék volt, ami megegyezik az előző negyedéves adattal.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!