A befektetési bank elemzői szerint a közel-keleti és észak-afrikai geopolitikai feszültség mellett hamarosan "címlap sztori" lesz az alapvető élelmiszerek felhalmozása is.
A szója, a búza és a rizs piacán a magas árak miatt csökkent az exportkereslet.
A búza tőzsdei árfolyama a közel-keleti békétlenség valamint az északi vetésterületet és az őszi vetést Kínában sújtó szárazság miatt várhatóan nem csökken. A világ legnagyobb exportőreként nyilván tartott Brazília szójatermelése az idén minden bizonnyal újabb csúcsot dönt a vártnál jobb csapadékhelyzet miatt.
Az elmúlt hetet tekintve az ártőzsdéken a legjobban a gyapot és a kávé ára emelkedett, de tovább folytatódott a négy nemesfém - az ezüst, az arany, a platina és a palládium - árfolyamának növekedése is. A Saxo Bank megállapítása szerint a palládium árát az autóiparban jelentkező erős kereslet hajtja fel.
Az ezüst tőzsdei árfolyama dinamikusabban emelkedett az arany árfolyamának növekedéséhez képest - emelik ki az elemzők. Egy éve még egy uncia aranyért 70 uncia ezüstöt adtak, manapság pedig 43,5 uncia ezüstöt ér egy uncia arany. Az ezüst a 32 dolláros unciánkénti árfolyamával 30 éves csúcsot állított be a héten, míg az arany unciánként közel 1.400 dolláros ára több mint egy havi csúcsot ért el.
Az ellátási gondoktól való félelem miatt emelkedik az energia világpiaci ára. A növekvő kereslet tartja fent a Brent nyersolaj hordónkénti 100 dolláros árát, és rövid távon nem is esik ez alá az ár. A Saxo Bank elemzői megjegyzik, hogy a nyugati féltekén irányadó WTI amerikai könnyűolaj és a Brent ára közötti kapcsolat a WTI termékekben történő erős spekuláció miatt megszűnt.
MTI