0,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak a múlt hónapban az Egyesült Államokban, miközben az elemzők 0,5 százalékos drágulásra számítottak az áprilisi 0,2 százalékos adat után. A maginfláció viszont a vártnak megfelelően alakult, ami arra utal, hogy csak a tartósan magas élelmiszer- és energiaárak miatt nőttek a vártnál jobban a fogyasztói árak.
Havi szinten 0,6 százalékos lett a májusi infláció, a tavalyi év azonos hónapjához képest pedig 4,2 százalékkal emelkedtek az árak a tengerentúlon. Az elemzők 3,9 százalékos drágulásra számítottak éves szinten, a közölt 4,2 százalékos adat ennél kicsivel magasabb.
Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció alakulása viszont megfelelt a várakozásoknak: májusban 0,2 százalékkal emelkedtek az árak, éves szinten pedig 2,3 százalékos volt a drágulás.
Az amerikai hivatal közlése szerint jórészt annak köszönhető a vártnál magasabb infláció, hogy az üzemanyagok árai 5,7 százalékkal emelkedtek májusban. Az élelmiszerek esetében 0,3 százalékos volt a drágulás, különösen a marhahús és a péktermékek drágultak.
A piac azért kísérte különös figyelemmel a mostani inflációs adatot, mivel az utóbbi napokban sorra lehetett hallani kommentárokat egy lehetséges Fed-kamatemelésről. A világ szinte minden jegybankja küzd az inflációs nyomás fokozódása ellen, igyekeznek újabb kamatemelésekkel megfékezni a pénzromlást.
A vezető nyugat-európai indexek nem reagáltak hevesen a vártnak megfelelő amerikai inflációra, és a BUX index is csak kismértékben mozdult felfelé a hír hatására.