4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Máig emlékezetes 2008. szeptember 15-e, amikor csődbe ment a Lehman Brothers. Az elmúlt három év előbb zuhanásról, majd erősödésről szólt, de mint mindig, most is voltak olyan eszközök, melyek állták a sarat és komoly nyereséget hoztak. A teljesség igénye nélkül ezekből mutatunk most néhányat az évforduló kapcsán. Mfor.hu-háttér.

Hagyományosan a svájci frank és az arany a két biztonságos menedéknek tekintett eszköz a nemzetközi piacokon, azonban az elmúlt három évben más eszközökön is nagyot lehetett szakítani. Az mfor.hu kiválasztott néhány eszközt, melyek az elmúlt három évben sem okoztak csalódást. Ezeket minden esetben az amerikai S&P 500-as indexhez mértük, az index most szinte ugyanott áll, mint a Lehman Brothers bedőlésének napján.

Az arany és az olaj volt a nyerő

Sok magyar devizahiteles életét keserítette meg az elmúlt három évben az alpesi deviza, mely a 2008 szeptemberében tapasztalt 1,6-os szintről 1,2-ig jött vissza az euróval szemben. Ez 25 százalékos frankerősödésnek felelt meg három év alatt, vagyis jócskán lehetett keresni akkor, ha valaki mondjuk 2008-ban vett frankot. Ráadásul idén augusztusban egy hajszálra volt a paritástól a frank az euró ellenében, így közel 40 százalékos hasznot is realizálhatott az, aki jókor adott el.

Persze ezen nincs mit csodálkozni, hiszen a frank hagyományosan a menekülőeszközök közé tartozik, válságos időkben rendre felkelti a kockázatkerülő befektetők figyelmét. A másik ilyen eszköz az arany, mely még a franknál is jobban szerepelt. A nemesfém 1800 dolláros unciánkénti ára ugyanis most nagyjából a duplája a 2008 szeptemberében mért 1000 dollár alatti szintnek. Vagyis közel 100 százalékos hasznot tehetett zsebre az, aki jókor fektetett aranyba.

Az arany és az S&P 500 az utóbbi három évben

És ha már a nyersanyagpiacnál tartunk: jóval kisebb mértékben emelkedett az olaj, mely három éve éppen szeptember 15-én esett 100 dollár alá, míg most kicsivel 110 dollár felett jár hordónként a Brent jegyzése.

Az amerikai részvénypiacon is voltak gyöngyszemek

Főleg a válság első hónapjaiban szóltak a hírek az amerikai bankok megállíthatatlan zuhanásáról a tőzsdéken, több nagy pénzintézet is gyakorlatilag teljesen elveszítette értékét, 100 százalék körüli esést mutatott be. Emellett azonban az amerikai részvénypiacon is voltan igazi gyöngyszemek, melyek akár meg is többszörözték tulajdonosuk befektetett tőkéjét. Elég, ha csak napjaink legnagyobb sztárját, az Apple-t említjük, mely három éve még csak 140 dollárt ért a Wall Streeten, most pedig egy hajszállal 400 dollár alatt áll, vagyis közel 200 százalékos hozamot produkált.

Az Apple és az S&P 500 az utóbbi három évben

Ennél egy nagyságrenddel kisebb az IBM 50 százalék körüli emelkedése: a technológiai vállalat 120 dollár alatti szintről 168 dollárig szárnyalt az elmúlt években. Mindez csak azért érdekes, mert a technológiai szektorban hallani a legtöbbet arról, hogy egy idő után eltűnnek a slágerrészvények, ehhez képest most az iparág egyik "nagy öregje" hozott komoly nyereséget.

Az IBM és az S&P 500 az utóbbi három évben

2008 nyarán vezették be a Wall Streetre a Visa részvényeit, ez is hozzájárult ahhoz, hogy a cég 70 dollár alatti szintről 90 dollárig erősödött mára. Ezzel a nagyságrendileg 30 százalékos emelkedéssel jócskán felülteljesítette az általunk támpontként használt S&P indexet. Az ismertebb amerikai részvények közül mi a McDonald's példáját emeltük még ki: a gyorsétteremlánc papírjai a 2008 szeptemberi 64 dollárról 86,75 dollárig emelkedtek, vagyis több mint 30 százalékot hozak az utóbbi három évben.

A Visa és az S&P 500 az utóbbi három évben

Persze biztos voltak még ennél is nagyobb szárnyalások a Wall Streeten és a világ tőzsdéin, a fenti cégeket mi önkényesen választottuk ki.

Mi történt eközben itthon?

Természetesen a tőzsdei visszaesés a magyar piacot sem hagyta érintetlenül. A BUX index 2008 szeptember 15-én 18 876 ponton fejezte be a kereskedést, míg tegnap 16 629 ponton zárt, ami három év alatt 2247 pontos, majdnem 12 százalékos esésnek felelt meg. Persze ezen belül jókora kilengések voltak, hiszen 2009 áprilisában 10 000 pont alá is benézett az index, míg tavaly tavasszal 25 000 pont felett is járt. Mi azonban most az elmúlt három év mérlegére voltunk csak kíváncsiak.

A magyar blue chipek közül az OTP 6520 forinton zárt a Lehman-csőd napján, míg tegnap már csak 3650 forintot ért. A 2870 forintos bukás 44 százaléknak felelt meg az elmúlt három évben, igaz, hogy közben 7500 forinton is forogtak a részvények. A Mol tegnapi 14 780 forintos árfolyama 370 forinttal, vagyis nagyjából 2 százalékkal volt alacsonyabb, mint a három évvel ezelőtti 15 150 forintos érték. Közben persze a 25 000 forint feletti szinteket is megjártuk, a mélypont pedig 8500 forint körül volt.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!