8597 ponton fejezte be a csütörtöki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,93 százalékkal volt magasabb a szerdai záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 5,49 százalékos pluszba ugrott a nap második felére, míg a Shanghai Composite 2,29 százalékkal kapaszkodott feljebb. Pozotív hangulat jellemezte a dél-koreai részvénypiacot is, a Kospi 3,72 százalékkal zárt tegnapi értéke felett, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 3,98 százalékos pluszban fejezte be a csütörtöki napot.
A világ legnagyobb jegybankjai szerdán jelentették be, hogy megállapodásuk szerint az amerikai Fed 2013-ig a korábbinál kedvezőbb feltételek mellett nyújt dollárlikviditást swapügyletek keretében. Ez elsősorban Európa számára jó hír, hiszen a kontinens bankrendszere az elmúlt hetekben megérezte a dollárhiányt, egyre gyakrabban pletykáltak arról, hogy a francia bankok nehezen jutnak finanszírozáshoz. A hírre már szerdán kilőttek az európai és amerikai részvénypiacok, így nem meglepő az intenzív ázsiai reakció sem.
Elsősorban a bankrendszer volt a nyertese a napnak az olcsó dollárforrás hírére: Ausztráliában a Westpac 2,72 százalékkal, a National Australia Bank pedig 3,25 százalékkal drágult a nap végére. Tokióban a Mitsubishi UFJ 3,05 százalékos pluszban állt a kereskedés végén, a Nomura pedig 2,82 százalékkal erősödött. Az igazi szárnyalás azonban Hongkongban volt, ahol a Bank of China 10,79 százalékos szárnyalást mutatott a nap második felére, az Agricultural Bank of China pedig 8,33 százalékkal ugrott feljebb.
A kínai bankrendszer az olcsó dollár mellett annak is köszönhette jó teljesítményét, hogy a kínai jegybank szerdán 2008 decembere óta először csökkentette a legnagyobb pénzintézetek esetében a kötelező tartalékrátát. A bejelentés után a bankok mellett az ingatlanfejlesztők voltak a nap nyertesei, a China Resources Land 10,53 százalékkal, az Agile Property Holdings pedig 15,4 százalékkal lőtt ki.
Csütörtökön közölték a kínai hatóságok a legfrissebb adatokat a beszerzési menedzserindexről, mely már hivatalosan is 50 pont alá süllyedt, vagyis visszaesést jelez a feldolgozóiparban. Korábban az HSBC már közölte saját indexét, mely ezt előrevetítette, de a hivatalos kormányzati adatok csak ma erősítették meg a rossz hírt. A jelenlegi körülmények között azonban ezt is figyelmen kívül hagyták a befektetők.
mfor.hu