A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) jelentése szerint a csökkenést az okozta, hogy a zártkörű - elsősorban részvény - alapoknál jelentős visszaváltások történtek, összességében 59,4 milliárd értékben. Ezt sem az egyéb területen jelentkező tőkebeáramlás, sem az alapok teljesítménye nem tudta ellensúlyozni. A hónap végén a BAMOSZ tagok összesen 3.158 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.
A nyilvános nyíltvégű hagyományos értékpapír alapok továbbra is az összvagyon többségét (61,4 százalékát) adják, az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon márciusban 0,66 százalékkal nőtt.
A pénzpiaci alapok vagyona minimálisan, 0,3 százalékkal nőtt, miután ezekből 1,7 milliárd forint áramlott ki, amit az alapok teljesítménye ellensúlyozni tudott. Az eurós és dolláros pénzpiaci alapok esetében az elmúlt hónaphoz hasonlóan ismét a vevők kerültek túlsúlyba, azaz itt már nem csak a hozam okozott vagyongyarapodást - jegyzi meg a jelentés.
A kötvényalapoknál összességében jelentős, 3,74 százalék volt a vagyongyarapodás, 11 milliárd a tőkebeáramlás. Ezen belül a hosszú futamidejű kötvényalapok esetében 11 milliárd volt az értékesítés, a szabad futamidejűeknél pedig 1,8 milliárd, ezzel szemben a rövid futamidejű kötvényeknél a visszaváltások kerültek túlsúlyba szintén 1,8 milliárdos összegben.
A fejlett régióban még folytatódott a részvények árfolyamának emelkedése, de a fejlődő piacokon már korrekció volt márciusban, s bár a részvényalapoknál is a vevők dominanciája volt érezhető (a nettó vételek elérték a 2,2 milliárdot), de ezzel együtt is a részvényalapok vagyona 1 százalékkal csökkent.
A tőkevédett alapok vagyona 0,12 százalékkal gyarapodott márciusban, itt 309 millió forint volt a visszaváltási többlet a jelentés szerint.
Az abszolút hozamú alapok vagyona a februári 3,75 százalék után márciusban 4,64 százalékkal nőtt. A kategória nagyságához képest a tőkebeáramlás is jelentősnek mondható, 6,1 milliárd forint volt.
A nyilvános ingatlanalapoknál csökkent a tőkekivonási trend. Ezúttal már csak 840 millió forint áramlott ki, amit az ingatlanalapok teljesítménye ellensúlyozni tudott. Így összességében már szerény, 0,17 százalékos vagyonnövekedést értek el.
A kisebb kategóriák közül a vegyes alapok viselkedése belesimult a trendbe. Az időszaki visszaváltások meghaladták az 1,2 milliárdot, de a vagyonváltozás, ha kismértékben (0,42 százalék) is, de pozitív lett.
Az árupiaci alapok esetében sem történt lényegi változás: szerény tőkebeáramlás (101 millió forint) mellett 0,4 százalékos vagyoncsökkenést szenvedtek el.
A zártkörű alapok vagyona csaknem 18 százalékkal csökkent, abszolút számokban kifejezve: a pénzpiaci alapoknál történt egy 1,1 milliárdos visszaváltás, míg a részvényalapoknál 58,3 milliárdot váltottak vissza. Összességében mindez 59,4 milliárdos vagyoncsökkenést okozott a zártkörű alapoknál - derül ki a BAMOSZ jelentéséből.
A BAMOSZ a hazai alap- és vagyonkezelő szakmát képviselő szövetség. A BAMOSZ 27 tagja összesen több, mint 6.000 milliárd forint vagyont kezel.
MTI