Ahogy arra számítani lehetett, enyhe gyengüléssel kezdett a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe hétfő reggel, a mutató délelőtt kevesebb mint fél százalékos mínuszban állt. A vezető részvények közül egyelőre a Richter a legnagyobb vesztes, a többi papír vegyesen kezdte a napot.
21 093 ponton állt hétfőn délelőtt a BUX index, ez 0,21 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki záróértéknél. Az 50 pontos esés mellett a forgalom átlagos volt, 4,5 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A vezető részvények vegyesen kezdték a hetet, a Richter mozdult csak egy százaléknál nagyobb mértékben. Az OTP árfolyama 5650 forint volt, ez 0,53 százalékkal volt magasabb a péntekinél, míg a Mol 0,71 százalékos gyengülés után 15 975 forintba került. Egy forinttal esett vissza a Magyar Telekom ára, így 818 forintot értek a papírok.
Rosszul indult a nap a gyógyszergyártók számára: a Richter 1,04 százalékos gyengülést követően 39 100 forintért cserélt gazdát, az Egis pedig 20 900 forintba került, ami 0,57 százalékos lecsorgást jelentett.
Hullámzással indult a hét a forint számára a bankközi devizapiacon: korán reggel gyengüléssel kezdett a magyar deviza az euróval szemben, majd javulásnak indult, egészen 266,50 környékére kapaszkodott. Délelőttre kicsit korrigált a magyar fizetőeszköz, a 266,78-as árfolyam 0,1 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki árfolyamnál. A dollárral szemben 178,50 forintig kapaszkodott a magyar deviza, a svájci frank jegyzése pedig 176-nál állt.
A nap második felében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése befolyásolhatja kicsit a hangulatot a piacon. Az elemzők szinte kivétel nélkül 50 bázispontos monetáris lazításra számítanak, így 7 százalékig csökkenhet az alapkamat a várakozások szerint. Ha ettől eltérő döntés születne, akkor az a forintra és a tőzsdére is átmeneti hatással lehetne, de várhatóan tartós befolyása nem lesz.
A nemzetközi piacokon erősödéssel kezdtek a vezető indexek. A londoni FTSE délelőtt 0,48 százalékos pluszban volt, míg a frankfurti DAX 1,15 százalékos emelkedéssel kezdett. Régiónkban a varsói WIG 20 1,45 százalékkal erősödött, a prágai tőzsde PX indexe pedig 0,1 százalékos pluszban volt.
A vezető amerikai határidős indexek délelőtt fél százalék körüli pluszban álltak, a nap második felében sem jelenik meg igazán fontos makroadat, mely jelentősen befolyásolná a hangulatot. A héten inkább a harmadik negyedéves vállalati gyorsjelentési szezon alakulása mozgathatja a befektetők döntéseit.