Nem tudnak magukhoz térni a nemzetközi piacok a hét elején elszenvedett sokk után, a Budapesti Értéktőzsde is követte ma a világ tőzsdéit. A befektetők továbbra sem bíznak meg a pénzügyi cégekben, ráadásul a lakáspiacról is további negatív hírek jelentek meg délután. Ma reggel a brit bankpiac volt soron: az HBOS részvényei több mint 50 százalékot buktak, majd elkezdtek erősödni. A jelzáloghitelező tárgyalásokat folytat a Lloyds bankkal a felvásárlásról.
A BUX 17 889 ponton zárta a mai kereskedést, ez 3,83 százalékkal maradt el tegnapi értékétől. A részvényforgalom ma is magas volt, az elmúlt napokban a pánik meghozta a forgalmat is. Ma 27,5 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a részvények a piacon. A vezető papírok közül a Mol volt a nap vesztese, az olajrészvények 5,81 százalékos zuhanás után 14 600 forintot értek. Az OTP 6127 forintig esett vissza délutánra, ez 3,07 százalékkal maradt el a tegnapi árfolyamtól. Tovább zuhant a Magyar Telekom is, mely 5,01 százalékot bukott ma, 720 forintto ért a végére.
A gyógyszerrészvények ma még viszonylag olcsón megúszták: az Egist a végén 1,39 százalékos pluszba húzták, míg a Richter 1,92 százalékkal ért kevesebbet a nap végén, mint tegnap.
A legrosszabb hírek továbbra is az amerikai pénzügyi szektorból érkeznek. A befektetők bizalma még mindig nem állt vissza a hétfői pánik után, pedig tegnap az AIG biztosító is állami segítséget kapott a talpra álláshoz. Most a megmaradt két független bank, a Goldman Sachs és a Morgan Stanley felé fordult a befektetők figyelme, de egyelőre mindkét cég biztos lábakon áll, tegnap a vártnál jobb harmadik negyedéves eredményeket közöltek.
Közben a hét elején becsődölt Lehman Brothersből próbálnak csemegézni a még állva maradt bankok. A Barclays máris bejelentette, hogy aprópénzért megszerezte a vállalat észak-amerikai befektetési üzletágát, valamint a központi épületét.
Ma reggel a brit bankpiac volt soron: a tegnapi hektikus kereskedés után a nyitást követően több mint 50 százalékkal gyengültek az HBOS jelzálogintézet részvényei, majd fokozatosan erősödtek vissza a papírok délelőtt. Régóta rebesgetik, hogy az HBOS lehet a hitelválság legújabb brit áldozata a Northern Rock tavalyi bedőlése után. A legnagyobb brit lakossági bank, a Lloyds ma bejelentette, hogy tárgyalásokat folytatnak a cég megvásárlásáról.
Délután csalódást keltő makroadatok jelentek meg az amerikai lakáspiacról: az újlakás-építések száma augusztusban 895 ezerre esett vissza, 1991 januárja óta nem épült ilyen kevés lakás egy hónap alatt. Az adat 6,2 százalékos csökkenést jelent júliushoz képest.
A magyar tőzsde zárása előtt nem sokkal közölte az Amerikai Energiahivatal az olajkészletek múlt heti alakulását. A készletek 6,3 millió hordóval csökkentek, miközben az elemzők csak 3,7 millió hordó körüli esésre számítottak. Az olaj világpiaci ára már délelőtt is korrigált az elmúlt két nap zuhanása után. A tőzsdezárás után 93,89 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 2,74 dollárral maradt el a tegnapi ártól.
A vezető nyugat-európai indexek is folytatták gyengülésüket, főleg a londoni tőzsde zuhant nagyot. Délután a francia CAC 40 0,17 százalékos mínuszban volt, a londoni FTSE 4,44 százalékkal állt tegnapi értéke alatt, míg a DAX 1,15 százalékot bukott a kereskedés második felére.
Amerika vezető részvénypiacai szintén jelentős eséssel kezdték a napot: a Dow 1,91 százalékot bukott a nyitás után, a Standard & Poor's 2,25 százalékkal esett vissza, míg a Nasdaq 2,57 százalékot veszített az első néhány óra alatt.