Az elmúlt napokban korábban elképzelhetetlen szintek estek el az euró/frank jegyzésben, miután a svájci jegybank bejelentette, hogy a jövőben csak végső megoldásként alkalmazza a közvetlen piaci intervenciót. A Raiffeisen Bank elemzői szerint az SNB elnökének szavaiból úgy tűnik, hogy már a szeptemberi kamatemelésre próbálják felkészíteni a piacot.
Gigantikus beavatkozás Svájcban
A frank azóta lódult meg jelentősen az euróval szemben, hogy a múlt heti kamatdöntés után a svájci jegybank (SNB) elnöke, Philipp Hildebrand kijelentette, hogy a jövőben csak végső megoldásként használják majd a közvetlen beavatkozást a piacon. Azóta korábban elképzelhetetlen szintek estek el, szerda reggel 1,3606-nál állt az euró/frank árfolyam.
Korábban az SNB többször is beavatkozott a nemzeti deviza túlerősödése ellen, jó ideig az 1,40-es kulcsszint volt az, ami lépésre késztette őket. A korábbi intervenciókra lehet következtetni a jegybanki mérlegből, az alapján tavaly év vége óta több mint 100 milliárd frankot fordíthatott ilyen célra az SNB, ez az összeg sokszorosa a teljes magyar devizahitel-állománynak - emelik ki a Raiffeisen elemzői.
"Mintha ez nem lenne elég, az SNB elnökének szavaiból ráadásul úgy tűnik, megpróbálta felkészíteni a piacot a szeptemberi kamatemelésre is" - olvasható az elemzésben. A kamat emelését az teszi lehetővé, hogy az utóbbi hónapok makroadatai szerint a deflációs veszély megszűnt a svájci gazdaságban. A Raiffeisen szakemberei szerint továbbra sem nagyon találni okokat a frank gyengülése mellett.
A chartra tekintve az látszik, hogy az utóbbi öt héten rohamosan felgyorsult az erősödés soha nem látott szintekre. Látható, hogy a fő trend egész addig az erősödés marad, amíg a lilával jelzett 10 hetes mozgóátlag felé nem tud zárni a frank. A rekord árszintek miatt nehéz technikai elemzéssel jövendölésbe bocsátkozni. Annyi látható, hogy a felrajzolt trendcsatornából, valamint az első negyedév erősödéséből számított elmozdulást teljesítette az árfolyam. Így a jelentősebb további erősödés nem valószínű. Az indikátorokban óriási mértékű divergenciák figyelhetők meg, ahol egyesek több mint fél évesek. Ezeknek fel kell oldódniuk vagy gyengüléssel, vagy oldalazással. Az utóbbira nagyobb esélyt látunk.
Mi lesz a forinttal?
Itthon a hét elején a vártnak megfelelően nem változtatott a kamaton az MNB Monetáris Tanácsa, azonban a kommunikációban jelentős fordulat állt be: a korábbiakkal ellentétben Simor András jegybankelnök semmit nem kívánt mondani a kamatpálya várható alakulásáról. A nemzetközi szakemberek szerint a magyar jegybanknak idén már nem lesz lehetősége további kamatcsökkentésre, éppen ezért a forintra sem volt komoly hatással a döntés.
A hét elején a kedvező nemzetközi hangulatban sikerült némi erőt mutatnia a forintnak, ami jelzésértékű lehet: a jövőben ha a környezet engedi, erősödhet kicsit a magyar fizetőeszköz. Éppen ezért a Raiffeisen Bank elemzői arra számítanak, hogy a következő napokban a 278-282-es sáv erős felénél tartózkodhat az árfolyam, vagy akár ki is léphet lefelé.
Az év végéig a bank szakemberei szerint lehet még egy 25 bázispontos kamatvágásra mód, ha a hangulat javul, akkor pedig a forint is erősödhet kicsit. A Raiffeisen szeptemberi célára 275 forint.
Technikailag az látszik, hogy a forint árfolyama folytatta gyengülő pályáját, mivel a kékkel jelölt trendvonal nem tört meg. Sőt, egy nap erejéig sikerült az 50 napos mozgóátlag megérintésére vonatkozó kitételt is teljesítenie. Így megnyílhatna az út újabb magasabb forint szintek felé. Erre utal, hogy jelenleg éppen a nem jelölt 30 napos mozgóátlaga felett tartózkodik. Azonban az árfolyam a pirossal jelölt 10 napos mozgóátlaga alatt tartózkodik, és az elmúlt egy héten nagyon szűk 1,5 forintos sávban mozgott. "Ezért valószínűnek tartjuk, hogy az alakzatból egyszerűen kioldalaz a forint, ami jelentheti akár a 277-es szintekig történő erősödést is. Több technikai indikátor alapján is erre a következtetésre juthatunk. Emellett meg kell említeni, hogy egyes mutatók forint erősödést jeleznek, ahol az első akadály újfent a 275-ös szint" - vélik a Raiffeisen szakértői.
Beke Károly
Menedzsment Fórum