Komoly bajban vannak az európai devizák: az euró az év eleje óta nem volt ilyen alacsonyan a dollárral szemben, a font kétéves mélypont közelében van. Mindezt az erősödő recessziós félelmek okozzák, ráadásul az előrejelzések szerint a ma délelőtt megjelenő makroadatok sem lesznek túl kedvezőek.
Ma reggel 1,4412-ig gyengült az euró a dollárral szemben, utoljára januárban állt ilyen alacsonyan az európai valuta. A japán jennel szemben is öthónapos mélyponton van az euró, a szakemberek arra számítanak, hogy az Európai Központi Bank a héten aggodalmát fejezi majd ki az eurozóna növekedése miatt. A bank csütörtökön dönt az alapkamat szintjéről.
A brit font kétéves mélyponton áll a dollárral szemben, a befektetők ugyanis arra számítanak, hogy a brit gazdaság recesszióba fog süllyedni a lakásárak esése miatt. A kormány most kidolgozott egy adócsomagot, melytől azt remélik, hogy megfordulnak a trendek az ingatlanpiacon, de az elemzők erre kevés esélyt látnak. A csomag leglényegesebb pontja, hogy egy éven keresztül a 175 ezer fontnál olcsóbb lakások után nem kell adót fizetni. Ez a küszöb korábban 125 ezer font volt.
"Az euró és a font továbbra is eladói nyomás alatt lesz" - nyilatkozta a Bloombergnek Hideki Amikura, a legnagyobb japán brókercég elemzője. "Az európai gazdaságok kilátásai rövid távon romlanak, a kérdés már csak az, hogy a jegybankok mikor kezdik majd el csökkenteni a kamatokat" - tette hozzá.
Az euró ma reggel 1,4412-ig gyengült a dollárral szemben a tegnapi 1,4520-ról. Amikura szerint az európai deviza még ma átlépheti az 1,44-es határt.
A deviza további gyengülése akkor indulhat meg, miután közlik az eurozóna kiskereskedelmi és növekedési adatait ma délelőtt. A júliusi kiskereskedelmi adatok magyar idő szerint tizenegy órakor jelennek meg, az elemzők arra számítanak, hogy a júniusi 3,1 százalékos rekordmértékű visszaesés után júliusban további 2,1 százalékkal csökkent a forgalom.
A Bloomberg által megkérdezett elemzők többsége úgy véli, hogy az Európai Központi Bank csütörtökön 4,25 százalékon, hétéves csúcson fogja tartani az alapkamatot.
Szintén ma jelennek meg az eurozóna második negyedéves GDP-adatai, az elemzők arra számítanak, hogy az első negyedéves 0,7 százalékos növekedés után a júniusban lezárult három hónapban 0,2 százalékkal visszaesett az európai gazdaság. Éves szinten 1,5 százalékos növekedést várnak az éve lején tapasztalt 2,1 százalék után.
A Standard Chartered és a BNP Paribas szakemberei egyaránt módosították korábbi előrejelzésüket az euró/dollár árfolyamot illetően. A londoni Standard Charteres elemzői azt várják, hogy az év végéig 1,44-ig gyengül az euró, jövő márciusig pedig 1,36 lesz az árfolyam. A BNP szerint az év végére 1,42-ig erősödhet a dollár, a korábbi előrejelzés 1,45 volt.