3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt hetekben a forint rettenetesen stabil volt, és a világszerte tapasztalható problémák ellenére az euróval szemben az árfolyama tartotta a 265-ös szintet. A magyar fizetőeszköz hétfőn a lehetséges görög államcsőd jelére sem remegett meg. Ugyanakkor az elmúlt héten a CDS felárak már erőteljesen emelkedtek, ami figyelmeztető jel lehet, áll a Commerzbank napi kommentárjában.

EUR/HUF (263,80 – 266,20): Tegnap, a pünkösdi ünnepnapon nem történt komolyabb, említésre méltó esemény az EUR/HUF piacán, 264,70 és 265,70 között ingázott, vagy inkább ácsorgott az árfolyam. Ma reggel egyelőre enyhe erősödést mutat a forint - vélhetően a kedvező kínai adatoknak köszönhetően -, a 265-ös hajnali szint után a tegnapi minimumig, 264,70-ig „esett” az árfolyam. A mai nap is hasonlóan telhet, mint a hétfői kereskedési nap: szűk sávban, 264 és 266 közötti árfolyamok a valószínűek. A forint árfolyama hasonlóan a térségbeli devizákhoz erős, és várhatóan az is maradhat. A görögök felől érkező kedvezőtlen hírek nem igazán tántorítják el a befektetőket a régiótól. Kilátásjavítás ide vagy oda, az 5 éves hazai állampapír CDS-felára egy hét alatt majdnem 11 százalékkal emelkedett, hiába kaptunk dicséretet a Fitchtől… talán a forint nem annyira válságálló és nem is áll annyira biztos lábakon?

EUR/USD (1,4400 – 1,4520): A legnevesebb hitelminősítő, a Standard & Poors három fokozattal leminősítette a görögországi államadósságot, így ma nincs olyan ország a világon, amelyiknek rosszabb besorolása lenne, mint a CCC-re minősített Görögország. Az S&P skáláján létezik még négy rosszabb szint: a CCC-, a CC, a C, és a D, mely utóbbi már a default megfelelője, magyarul ez a csődöt jelenti. A leminősítésre a hellén CDS-felár is az egekbe szökött, 1603 bázispontos rekordértéket mutatott.

Ez a hét arról szólhat, hogy az EU, IMF, ECB-nek milyen javaslata lesz a görög megoldásra, de az biztos, hogy nem lesz egyszerű a közös nevező megtalálása. A 20-án esedékes ECOFIN ülésen talán lesz végleges ütemterv, végleges számokkal, addig meg jöhetnek az érdekcsoportok különféle verziói tovább bizonytalanítva az amúgy is törékeny helyzetet. Hétfőig tehát inkább euró gyengülés, dollárerősödés várható, majd az ECOFIN ülés után, ha végleges formába sikerül önteni a megoldásterveket fordulhat a kocka, emelkedhet az EUR/USD árfolyama.

CHF/HUF (218,00 – 220,50): A görög leminősítés az EUR/USD árfolyamát nem igazán, ellenben az EUR/CHF kurzusát érzékenyen érintette: a bejelentés hatására 1,2004-es rekordmélységbe esett. Azóta a frank tudott valamelyest gyengülni, így a CHF/HUF árfolyam is 220 alatt kezdheti a napot.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!