Szintén problémát okozhat a Magyar Telekom számára a július 1-től 20 százalékról 25-re emelt ÁFA, amelyet egy 4 százalékos áremeléssel a cég ellentételezhetne. Azonban kételkedünk abban, hogy ezt minden piaci szegmensben meg tudná lépni, így részben nem fogja tudni áthárítani az ÁFA emelést a fogyasztókra - vélekednek a Concorde elemzői.
Szintén romlik a gazdasági helyzet a balkáni országokban, Macedóniában ráadásul az is fenyeget, hogy az ország felhagy a rögzített devizaárfolyammal és az így leértékelődő valutájuk szintén csökkenti az innen származó profitot. A külföldi leányvállalatok tavaly az EBITDA 18,6 százalékát szállították, Makedónia egyedül 14,6 százalékot. Az MKD 20-30 százalékos leértékelődése tehát mintegy 1-2 százalékos EBITDA-csökkenéssel járna, mivel a reálleértékelődés alacsonyabb lenne, mint a nominális. Ugyanakkor egyelőre nem számítunk makedón devizaleértékelésre, mivel az ország tárgyalásokat folytat az IMF-fel, aminek eredményét még kora lenne megjósolni.
A fentiek alapján csökkentjük idei és jövő évi EBITDA várakozásunkat 262 milliárd forintról 255-re és 261 milliárdról 253-ra, árbevétel esetén pedig idén 3,4 százalékos, jövőre 0,5 százalékos csökkenésre számítunk - olvasható a brókercég elemzésében..
Ahogy már korábban jeleztük, a régiós telekom szektor nem áll teljesen ellen a jelenlegi gazdasági krízisnek, bár a készpénztermelő képessége ezen cégeknek sokkal jobban alakul majd, mint a ciklikus iparágakban tevékenykedőknek. Ennek megfelelően az MTel osztalékfizetési politikája is fenntartható maradhat.
Ezért aztán hosszabb távon ugyan vonzónak tartjuk a részvényt, azonban rövid távon már kevésbé, ugyanis az utóbbi időszak rally-ja alaposan lecsökkentette a régiós szektortársakkal szembeni diszkontot. Jelenleg az MTel-t nem találjuk lényegesen olcsóbbnak a TPSA-nál, vagy a Telefonica O2-nél, ráadásul mindkét szektortárs még osztalékfizetés előtt áll, így rövid távon vonzóbbnak látszanak.
A romló eredménykilátások és a magasabb év végi kockázatmentes hozam várakozásunk miatt csökkentjük fair érték becslésünket 897 forintról 850 forintra. Ez a becslésünk 8 százalékos év végi magyar 10 éves kötvényhozamot feltételez, ami jelenleg 9,9 százalék. Szerintünk a növekvő kockázatéhség és az ezzel együtt csökkenő magyar hozamkörnyezet lehet a részvényár emelkedés egyetlen katalizátora.