3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vezető részvények többsége gyengüléssel kezdett hétfőn reggel a Budapesti Értéktőzsdén, csak az OTP tudott felfelé indulni. A bankpapírok a múlt pénteki komoly rally után több mint 5 százalékkal erősödtek délelőttre, így ismét 1600 forint felett volt az árfolyam. A forint reggel még jelentősen erősödött a devizapiacon, majd az első néhány óra után már pénteki értéke közelében volt, a jelek szerint csak átmeneti volt az MNB szóbeli intervenciójának hatása.

Az európai tőzsdék gyengülése mellett a Budapesti Értéktőzsdén is többnyire lefelé indultak a részvényárak hétfőn reggel, csak az OTP tudta átmenteni szárnyalását péntekről. A bank papírjai több mint 6 százalékot javítottak délelőttre, csak ennek köszönhetően tudott a BUX index is kismértékű pluszban lenni. A forint az első néhány óra után már pénteki értéke körül állt, pedig reggel még komoly meglódulást produkált a magyar deviza.

A BUX index délelőttre 9924 pontig emelkedett, ez 0,44 százalékkal volt magasabb, mint a pénteki záráskor tapasztalt értéke. A forgalom kicsit magasabb volt az átlagnál, az első néhány órában mintegy 6 milliárd forint cserélt gazdát, de ennek több mint 80 százaléka az OTP piacán forgott.

A blue chipek közül csak a bank tudott pluszban kezdeni, a pénteki komoly szárnyalás után hétfőn reggel 6,05 százalékkal erősödtek az OTP-részvények, melyek így 1612 forintba kerültek. Úgy tűnik, használtak Csányi Sándor hétvégén tett kijelentései, a cég elnök-vezérigazgatója ugyanis már az árfolyam zuhanásának végét vizionálta. A Mol ugyanúgy 8600 forintba került a nap első felében, mint pénteken, míg a Magyar Telekom minimális visszaesés után 524 forinton állt.

Rosszul indult a hét a gyógyszeripari részvények számára: a Richter 1,24 százalékos esés után 23 900 forinton állt, míg az Egis 10 100 forintos árfolyama 2,08 százalékkal volt gyengébb, mint pénteken.

Reggel erősödéssel kezdett a forint a devizapiacon, miután vasárnap az MNB egy közleményt adott ki, melyben kijelentette, hogy a "monetáris politika minden eszközét" kész bevetni a forint védelme érdekében. A szakemberek ebből arra következtettek, hogy a jegybank a devizatartalékok terhére beavatkozik majd a piacon, ennek volt köszönhető a forint meredek javulása. Azonban konkrét beavatkozás nem történt, így a reggeli 306 körüli árfolyamról hamar újra 310 fölé gyengült a magyar deviza. Délelőtt 310,03 forintot kellett adni egy euróért. Az általunk megkérdezett elemző szerint egyébként is félő, hogy egy esetleges intervenciónak csak átmeneti hatása lenne, ezért könnyen lehet, hogy a kamatemelés lesz a megfelelő eszköz a forint erősítésére.


A nemzetközi részvénypiacok gyengüléssel kezdtek Nyugat-Európában és a régiónkban is. Délelőttre a londoni FTSE 0,67 százalékkal esett vissza, míg a frankfurti DAX 0,91 százalékot veszített. A varsói tőzsde WIG 20 indexe 1,92 százalékkal állt pénteki értéke alatt a nap első felében, míg a prágai PX 50 1,07 százalékot bukott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!