5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Főleg a válságadó és az amerikai vizsgálattal kapcsolatos költségek miatt lett a vártnál gyengébb a Magyar Telekom harmadik negyedéves eredménye - derül ki a csütörtök hajnalban közölt számokból. Az árbevétel ugyanakkor felülmúlta a várakozásokat, és a menedzsment is a pozitív jeleket emelte ki az utolsó három hónapot illetően.

152,12 milliárd forintos árbevételt ért el a harmadik negyedévben a Magyar Telekom. Ez ugyan 1,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, de a visszaesés mértéke jelentősen mérséklődött, hiszen az első hat hónapban még 3,9 százalékos volt az árbevétel-csökkenés. Ráadásul a piac előzetesen ennél gyengébb számot várt, az elemzők többsége már inkább "szűken" 150 milliárd alatti bevétellel kalkulált.


Az év első kilenc hónapjában a bevételek 3,2 százalékkal csökkentek 2010 hasonló időszakához képest, így 438,2 milliárd forintot tettek ki. "A bevételcsökkenés oka elsősorban, hogy a hangalapú vezetékes és mobil bevételek mindhárom országban (Magyarországon, Macedóniában és Montenegróban) csökkentek. Ezen csökkenéseket részben ellensúlyozta a rendszerintegrációs és információtechnológiai szolgáltatásokból, valamint a TV és a mobil internet szolgáltatásokból származó bevételek növekedése" - olvasható a beszámolóban.

Az EBITDA három negyedév alatt 20,1 százalékkal 186,9 milliárd forintról 149,4 milliárd forintra csökkent, az EBITDA ráta pedig 34,1 százalék volt. A működéshez kapcsolódó, azaz a vizsgálattal kapcsolatos költségek és céltartalékok, a végkielégítéssel kapcsolatos költségek, valamint a telekommunikációs különadó nélkül számolt EBITDA 2 százalékkal 187,3 milliárd forintra csökkent.

Nettó eredményben azonban alulmúlta a várakozásokat a Telekom: a 13,3 milliárdos összeg nagyjából 3,4 milliárddal marad el az előzetes várakozástól és 45,6 százalékkal a tavalyi harmadik negyedév 24,5 milliárdos profitjától. Azonban ha ehhez hozzávesszük a 6,3 milliárd forintnyi válságadót és a 8,2 milliárd forintnyi céltartalékot, akkor ezek nélkül az "egyéb" tételek nélkül nőtt a nyereség

Az első kilenc hónapban 19 milliárdos válságadó és 19,6 milliárdos céltartalék mellett 32,8 milliárd forintos nettó eredményt ért el a társaság a tavalyi év hasonló időszakának 56,9 milliárdja után. Vagyis itt is látszik, hogy szinte csak ezek az "egyéb" tételek fogták vissza a profitot.

A majdnem 20 milliárdos céltartalékot egyébként a vizsgálattal kapcsolatos költségekre képezte a Magyar Telekom: a cég júniusban állapodott meg az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelettel (SEC) arról, hogy a társasággal kapcsolatos vizsgálatokat egyezséggel zárják le. Erre a megállapodásra már a második negyedévben 11,5 milliárd forintos céltartalékot képeztek, majd ezt fejelték meg a harmadik negyedévben még 8,2 milliárddal. A SEC egyébként a Telekom macedón és montenegrói leányvállalatainak kapcsán vizsgálódik, mivel korábban a társaság részvényei az amerikai tőzsdén is forogtak, és az a gyanú, hogy a cég nem teljesítette az amerikai korrupcióellenes törvények előírásait. A vizsgálat évek óta folyik, összesen 31 millió eurónyi (9,6 milliárd forint) szerződést néznek át. A júniusban aláírt elvi megállapodás értelmében a társaság „vagyoni előny elvonása” (disgorgement) megfizetését és feltételesen magánjogi bírság megfizetését vállalná, de a vizsgálat ennek ellenére nem zárult le.

"A harmadik negyedévi eredményeink számos kedvező tendenciára mutatnak rá a vezetékes, a mobil és az információtechnológiai üzletágban egyaránt. A vezetékes szegmensben az év elején bevezetett Hoppá fix havidíjas díjcsomag beváltotta a hozzá fűzött reményeket, így szeptemberre a vezetékes vonalak csökkenése az egy évvel korábbi 9 százalékról 6 százalékra mérséklődött. Több szolgáltatást összekapcsoló díjcsomagjaink intenzív terjesztése, valamint az energia ajánlatok is hozzájárultak az eredmények javulásához. A lakossági mobil szegmensben tovább növeltük hangalapú piacrészesedésünket, és jelentősen nőtt a mobil szélessávú előfizetések száma. Mostanra a szerződéses ügyfelek között a teljes értékesítések közel 70 százalékát okostelefonok adják, ami várakozásaink szerint az adatforgalom növekedésének köszönhetően kedvezően hat majd a bevételeinkre, ezzel párhuzamosan azonban a készüléktámogatási költségek is növekednek" - sorolta a kedvező fejleményeket Cristopher Mattheisen, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója.

"A kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére a harmadik negyedévben a bevételek csökkenését sikerült 1,7 százalékra lassítani (az első hat hónapra vonatkozóan a csökkenés átlagosan 3,9 százalék volt). A működéshez kapcsolódó EBITDA csökkenését azonban nem tudtuk megállítani a bevétel-összetétel változása (megnőtt az alacsonyabb jövedelmezőségű rendszerintegrációs és információtechnológiai szolgáltatásokból származó bevételek aránya) és a készüléktámogatási szint növekedése következtében" - emelte ki a cégvezető.

Mattheisen hozzátette: a korábbi célkitűzéseiknek megfelelően továbbra is arra számítanak, hogy 2011-ben a bevételek 3-5 százalékkal, a működéshez kapcsolódó EBITDA 4 százalékkal, a beruházások pedig megközelítőleg 5 százalékkal csökkennek.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!