A tőzsdéken "külön állatfajnak számítanak” a short-ra, vagyis az esésre spekulálók, akik akkor söpörnek be óriási nyereséget, ha hosszabb-rövidebb időre mélyrepülésbe váltanak az indexek, vagy megroppan egy-egy részvény, esetleg nyersanyag árfolyama. Mivel egyesek egyfajta hullarablásnak tartják ezt a tevékenységet, a közismerten esésre játszó nagy alapok kezelőit kevésbé övezi tőzsdegurui nimbusz. A sajtó által inkább hírhedt jelzővel illetett alapkezelők véleménye azonban rendkívül érdekes, különösen akkor, amikor a többség egy piacot vagy céget temetni készül.
Jon Carnes, az EOS Funds vezetője, aki komoly összegeket nyert annak köszönhetően, hogy a kínai vállalatok ellen fogadott, most meglehetősen derűsen látja a távol-keleti piac helyzetét. Véleménye szerint a sanghaji tőzsdén eladásokkal már nem igazán lehet komoly nyereséget elérni, szerinte rövid időn belül fordulhat a kocka. A befektetési szakember úgy véli, hogy a jövő év végéig komoly rally lehet Kínában, és a Shanghai Composite Index mostani 3700 pont körüli értéke a jövő év végéig megduplázódik, Carnes szerint a 7-8000 pont közötti sávig fog felugrani a mutató.
A Bloomber által az idei év leghatékonyabb short seller befektetőjének tartott szakember a Marketwatchnak nyilatkozva elmondta, komoly emelkedési potenciál van a piacban, amit részben a befektetésre váró hatalmas likvid összegekkel magyarázott. A helyi befektetők szerinte azzal is tisztában vannak, hogy erősen spekulatív a helyi tőzsde. Ugyanakkor azt is látják, hogy a kínai kormány a 90-es évek amerikai jegybanki politikájához hasonló lépésekkel komoly támogatást adnak a hazai tőkepiacnak.
Jon Carnes szerint a kínai befektetők olyan számban és összegekkel vannak jelen a helyi tőzsdén, amely már politikailag is fontos, így a kormányzat aligha fogja engedni, hogy jelentős összegeket veszítsenek. Szerinte Peking akár a legvégsőkig, vagyis a jüan leértékeléséig is hajlandó lesz elmenni, ha a helyzet tovább eszkalálódna.
mfor.hu