4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A májusban esedékes évközi átsúlyozáskor 17 százalékkal csökken a magyar részvények súlya az MSCI fejlődő piaci indexében. Tavaly nagy kilengéseket okozott a váltás.

Május végén változik a külföldi alapkezelők többsége számára irányadó MSCI Emerging Markets index. A globális fejlődő piacokon (GEM) belül csökken Kelet-Európa súlya, az eddigi 20,6-ról 18,5 százalékra. Nő viszont a korábbi 56,1-ről 57,9 százalékra Ázsia, illetve kisebb mértékben 23,3-ról 23,7 százalékra Latin-Amerika aránya.

Kikerül az EMEA (európai, mediterrán és afrikai fejlődő piacok) kategóriából Izrael, 17 jelentős részvénye ezentúl a fejlett piaci indexekben szerepel. A régiós indexben maradók közül főleg Oroszország, Dél-Afrika és Törökország profitál a változásból. Az egész EMEA-csoporton belül egyedül a magyar országsúly csökken, csaknem 17 százalékkal, 0,6-ról 0,5 százalékra.

Ez a teljes fejlődő piaci csoporton belüli súly, ennek alapján a szűkebb régiós EMEA-csoporton belül 2,9-ről 2,7 százalékra csökkenhet a magyar papírok aránya. A kétfajta alapcsoport közül a kelet-európaiak nem súlyozták túl a magyar papírokat, a globális GEM-alapok közül viszont többen felsúlyoztak minket - mondta a Napinak Körmendi Éva, a Concorde üzletkötője. Különösen optimista volt a Merrill Lynch, amely a hozamcsökkenési sztorira tekintettel ajánlotta felülsúlyozásra a magyar részvényeket, ami főleg OTP-vásárlásokban csapódott le.

Az elmúlt napokban viszont mind a Merrill, mind a Morgan Stanley részéről pesszimistább elemzések jöttek a régiós bankokról, könnyen lehet, hogy ez a változás áll az OTP rossz szereplésének hátterében. Amennyiben az indexsúlyok csökkennek, a korábban felülsúlyozott globális fejlődő piaci alapoknak is csökkenteni kell kitettségüket, ami minden bizonnyal leginkább az OTP piacán érezteti hatását, mivel a felülsúlyozás is erre a részvényre koncentrálódott. Az üzletkötő szerint az alapok csak később reagálnak az indexváltozásra, a keddi és szerdai OTP-esést sokkal inkább az okozta, hogy a varsói tőzsdére tegnap bevezetett lengyel PZU biztosító részvényeire csoportosítottak át a befektetők.

Az OTP-részvény szerepe az utóbbi egy évben teljesen megváltozott - hívta fel a figyelmet Keresztesi Andrea, a KBC Securities üzletkötője. Míg korábban nem fordulhatott volna elő, hogy együtt kezelnek minket a csehekkel vagy a lengyelekkel, az elmúlt egy évben szokássá vált a régiót az OTP-részvényén keresztül megvenni. Sokan hittek a régiós makrosztoriban és az OTP elég likvid volt ennek megjátszására, így egyfajta kedvenccé vált.
Keresztesi emlékeztetett, hogy míg korábban a kisbefektetők aránya nőtt a forgalomban, az utóbbi két hónapban ismét megerősödött a külföldi intézményi részvétel. Az üzletkötő szerint az MSCI index a régiós alapoknál fontos mutató, az átsúlyozás hatása korábban is jól látható volt abban a néhány napban, amikor történt.

Móró Tamás, a Concorde stratégája szerint mintegy 200 milliárd dollárra tehető a GEM-alapok vagyona, ennél egy nagyságrenddel kisebb, 20 milliárd lehet az az összeg, amit a régiós EMEA-alapok kezelnek. A globális alapok inkább felül vannak súlyozva, az EMEA-alapok pedig egyenlő súlyon vagy inkább alulsúlyozva az elérhető adatok szerint, így a május végi átsúlyozás negatív hatással lehet a magyar piacra. Móró számításai alapján 40-44 milliárd forintnyi eladást indukálhat a változtatás, ami nagyon jelentős mennyiség. A stratéga szerint azonban az elmúlt két napban érezhető eladói nyomás még nem ennek hatása volt. Számos ok van, ami OTP-eladást indukálhat, az új kormány hitelekkel és bankokkal kapcsolatos esetleges intézkedéseitől a PZU-részvényekre való átcsoportosításig.

Az új súlyok május 26-án piaczáráskor lépnek életbe. Tavaly a kérdéses napon hatalmas forgalom jellemezte a záró szakaszt, s bár akkor éppen nőtt a magyar eszközök súlya, a Mol és a Richter papírjai hatalmasat estek zárásban. Igaz, ezt megelőzően a Mol két hét alatt 11 700-ról 14 ezerig, az OTP 2900-ról 3500 forintig száguldott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!