Május végén változik a külföldi alapkezelők többsége számára irányadó MSCI Emerging Markets index. A globális fejlődő piacokon (GEM) belül csökken Kelet-Európa súlya, az eddigi 20,6-ról 18,5 százalékra. Nő viszont a korábbi 56,1-ről 57,9 százalékra Ázsia, illetve kisebb mértékben 23,3-ról 23,7 százalékra Latin-Amerika aránya.
Kikerül az EMEA (európai, mediterrán és afrikai fejlődő piacok) kategóriából Izrael, 17 jelentős részvénye ezentúl a fejlett piaci indexekben szerepel. A régiós indexben maradók közül főleg Oroszország, Dél-Afrika és Törökország profitál a változásból. Az egész EMEA-csoporton belül egyedül a magyar országsúly csökken, csaknem 17 százalékkal, 0,6-ról 0,5 százalékra.
Ez a teljes fejlődő piaci csoporton belüli súly, ennek alapján a szűkebb régiós EMEA-csoporton belül 2,9-ről 2,7 százalékra csökkenhet a magyar papírok aránya. A kétfajta alapcsoport közül a kelet-európaiak nem súlyozták túl a magyar papírokat, a globális GEM-alapok közül viszont többen felsúlyoztak minket - mondta a Napinak Körmendi Éva, a Concorde üzletkötője. Különösen optimista volt a Merrill Lynch, amely a hozamcsökkenési sztorira tekintettel ajánlotta felülsúlyozásra a magyar részvényeket, ami főleg OTP-vásárlásokban csapódott le.
Az elmúlt napokban viszont mind a Merrill, mind a Morgan Stanley részéről pesszimistább elemzések jöttek a régiós bankokról, könnyen lehet, hogy ez a változás áll az OTP rossz szereplésének hátterében. Amennyiben az indexsúlyok csökkennek, a korábban felülsúlyozott globális fejlődő piaci alapoknak is csökkenteni kell kitettségüket, ami minden bizonnyal leginkább az OTP piacán érezteti hatását, mivel a felülsúlyozás is erre a részvényre koncentrálódott. Az üzletkötő szerint az alapok csak később reagálnak az indexváltozásra, a keddi és szerdai OTP-esést sokkal inkább az okozta, hogy a varsói tőzsdére tegnap bevezetett lengyel PZU biztosító részvényeire csoportosítottak át a befektetők.
Az OTP-részvény szerepe az utóbbi egy évben teljesen megváltozott - hívta fel a figyelmet Keresztesi Andrea, a KBC Securities üzletkötője. Míg korábban nem fordulhatott volna elő, hogy együtt kezelnek minket a csehekkel vagy a lengyelekkel, az elmúlt egy évben szokássá vált a régiót az OTP-részvényén keresztül megvenni. Sokan hittek a régiós makrosztoriban és az OTP elég likvid volt ennek megjátszására, így egyfajta kedvenccé vált.
Keresztesi emlékeztetett, hogy míg korábban a kisbefektetők aránya nőtt a forgalomban, az utóbbi két hónapban ismét megerősödött a külföldi intézményi részvétel. Az üzletkötő szerint az MSCI index a régiós alapoknál fontos mutató, az átsúlyozás hatása korábban is jól látható volt abban a néhány napban, amikor történt.
Móró Tamás, a Concorde stratégája szerint mintegy 200 milliárd dollárra tehető a GEM-alapok vagyona, ennél egy nagyságrenddel kisebb, 20 milliárd lehet az az összeg, amit a régiós EMEA-alapok kezelnek. A globális alapok inkább felül vannak súlyozva, az EMEA-alapok pedig egyenlő súlyon vagy inkább alulsúlyozva az elérhető adatok szerint, így a május végi átsúlyozás negatív hatással lehet a magyar piacra. Móró számításai alapján 40-44 milliárd forintnyi eladást indukálhat a változtatás, ami nagyon jelentős mennyiség. A stratéga szerint azonban az elmúlt két napban érezhető eladói nyomás még nem ennek hatása volt. Számos ok van, ami OTP-eladást indukálhat, az új kormány hitelekkel és bankokkal kapcsolatos esetleges intézkedéseitől a PZU-részvényekre való átcsoportosításig.
Az új súlyok május 26-án piaczáráskor lépnek életbe. Tavaly a kérdéses napon hatalmas forgalom jellemezte a záró szakaszt, s bár akkor éppen nőtt a magyar eszközök súlya, a Mol és a Richter papírjai hatalmasat estek zárásban. Igaz, ezt megelőzően a Mol két hét alatt 11 700-ról 14 ezerig, az OTP 2900-ról 3500 forintig száguldott.