Az elmúlt hetekben több hónapos csúcsra emelkedett Londonban a dollár alapú bankközi hitelek kamata (Libor). Most azonban úgy tűnik, hogy az európai kormányok és jegybankok sorozatos intézkedései végre elérik céljukat, és lefelé indulhatnak a kamatok. A bankok azonban nem lélegezhetnek még fel, mivel rövid távon továbbra is nehézkes lesz a forrásbevonás.
A Brit Bankszövetség csütörtöki közlése szerint a három hónapos Libor-ráta a szerdai 4,55 százalékról 4,5 százalékra mérséklődött, így sorozatosan harmadik napja csökken a bankközi hitelek kamata. Az egy napos hitelek kamata a szerdai 2,14 százalékról 1,94 százalékra mérséklődött, ez 2004 óta a legalacsonyabb szint. Ez jórészt annak köszönhető, hogy az európai jegybankok korlátlan dolláraukciókat biztosítanak a bankoknak, illetve a múlt héten az EKB a soron kívüli összehangolt kamatdöntés keretében 50 bázisponttal mérsékelte az irányadó kamatot.
Az elemzők pozitív jelként értékelik, hogy csökkennek a bankközi kamatok, azonban figyelmeztetnek arra, hogy a mérséklődés egyelőre lassú, várhatóan nem fog egyik napról a másikra helyreállni a piac, a múlt hónapban tapasztalt pánik ugyanis hagyott nyomokat.
Az Európai Központi Bank még a múlt héten jelentette be, hogy a jövőben korlátlan dolláraukciókkal áll a bankok rendelkezésére, azaz lényegében a pénzintézetek annyi forráshoz juthatnak, amennyire szükségük van. Az EKB szerda délután közölte, hogy mostantól rosszabb besorolású értékpapírokat, illetve az eddigieken kívül más devizákat is elfogad fedezetként az aukciókon.
A piac stabilizálását segítette elő az a lépés is, hogy a svájci kormány csütörtökön bejelentette: 59 milliárd dollár értékű segélyt nyújt a UBS banknak. Az összeg kisebb részét tőkeemelés formájában kapja meg a pénzügyi cég, a többit pedig hitelként veszi fel az államtól. A UBS a hitelválság által leginkább sújtott bankok közé tartozik Európában.