3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentős zuhanással kezdtek a részvényárak a Budapesti Értéktőzsdén péntek reggel, a helyzet a szerdai pánikra emlékeztet. Az OTP-t ismét fel kellett függeszteni pár percre reggel, mivel több mint 10 százalékot bukott, míg a Magyar Telekom történelmi mélypontra esett vissza. A BUX index több mint 5 százalékos mínuszban volt délelőtt.

A nemzetközi piacok esése és a régióval kapcsolatos bizonytalanságok miatt zuhant péntek reggel a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely délelőttre több mint 5 százalékot veszített értékéből. A vezető részvények mindegyike jelentősen gyengült, ma is az OTP-t ütik leginkább, a bankpapírok már 1700 forintot sem érnek.

A BUX index délelőttre 10 117 pontig esett vissza, ez 5,01 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki záróértékénél. A több mint 500 pontos szakadás mellett a forgalom átlagosnak volt mondható, az első néhány órában 4,5 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.

A blue chipek közül továbbra is az OTP-t ütik leginkább, a héten már közel 40 százalékot buktak a bankpapírok, melyeknek kereskedését reggel néhány percre fel is kellett függeszteni, mert több mint 10 százalékot veszítettek. Délelőtt 1649 forinton álltak a részvények, ez 8,9 százalékkal volt alacsonyabb, mint csütörtök délután. A Mol 4,08 százalékkal gyengült, így 8700 forintig esett vissza a kezdés után nem sokkal. Történelmi mélypontra esett a Magyar Telekom árfolyama, a távközlési részvények 510 forintig zuhantak. Délelőtt 515 forintot értek a cég papírjai, de még ez is 4,98 százalékkal elmaradt csütörtöki értéküktől.

A gyógyszerpapírok is rosszul kezdtek a hét utolsó kereskedési napján: a Richter árfolyama 4,04 százalékos szakadás után 24 950 forint volt, míg az Egis 10 505 forintos szintje 4,5 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző nap végén.

Reggel a forint ismét gyengüléssel indított a devizapiacon, mivel a nemzetközi tőzsdékről érkező pesszimista hírek ismét visszavetették a kockázatvállalási hajlandóságot, így a régiós minden fizetőeszköze veszített értékéből. Délelőtt 305 körül volt az euró ára, ami jelentős visszaesés ahhoz képest, hogy csütörtökön 300 alatt is járt a jegyzés. A dollár 241,10 forintba került a nap első felében, míg a svájci frankért 203,15 forintot kértek.

A nemzetközi piacokon erősen negatívba fordult a hangulat azok után, hogy Amerikában a Dow Jones index csütörtökön több mint hatéves mélyponton zárt. Ez újabb rossz hír volt, a befektetők már egyre kevésbé hisznek abban, hogy a kormánynak a bejelentett gazdaságélénkítő intézkedésekkel sikerülhet kihúzni az amerikai gazdaságot a recesszióból.

Nyugat-Európában az FTSE index délelőtt 2,27 százalékos mínuszban volt, míg a frankfurti DAX 2,8 százalékkal állt csütörtöki értéke alatt. Régiónkban a varsói tőzsde WIG 20 indexe 3,79 százalékot bukott, míg a prágai PX 50 2,85 százalékkal esett vissza.

A tengerentúlon a határidős indexek újabb gyengülést vetítettek előre délelőtt, a jelek szerint a Dow és a S&P is 1 százalék feletti mínusszal kezdhet délután. Előtte azonban magyar idő szerint fél háromkor inflációs adatok jönnek a tengerentúlról, melyek befolyásolhatják majd a nyitást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!