Nem bíznak a Citigroupban
Szinte az összes Citigroup-részvényét leépítette június végére a Soros Fund Management: a társaságnak az első negyedév végén még 29,4 millió részvénye volt 130 millió dollár értékben, az alap kezében lévő részvénymennyiség 64 600-ra csökkent júniusra, így már csak 2,7 millió dollárt ért. Ugyanakkor azt érdemes hozzátenni, hogy idén májusban a Citi tizedelte részvényeit, így a mostani 64 ezer részvény az előző negyedévben még 646 ezernek felelt volna meg.
Nem Soros volt az egyetlen nagy szereplő, aki beleadott a Citigroupba a második negyedévben, John Paulson cége, a Paulson & Co. a korábbi 41,3 millióról 33,5 millióra csökkentette Citigroup-részvényeinek számát. A másik amerikai bank, a Wells Fargo esetében már nem volt ekkora egyetértés Soros és Paulson között: miközben a magyar származású befektető 3,4 millióval csökkentette kitettségét a cégben, Paulson cége 20,5 millióról 33,6 millióra növelte részvényei számát.
Soros György cége egyébként korábbi legnagyobb befektetésében, a Monsantóban is jelentősen csökkentette kitettségét, 2,6 millió részvény eladása után már "csak" 5,8 millió dollárt ért részesedése ebben a cégben. Emellett a Google piacáról teljesen kivonult a befektetési guru, korábban birtokolt 116 208 részvényét és további 22 500 opcióját is eladta a második negyedévben.
Rossz Motorolára tett SorosA magyar származású tőzsdeguru jelentősen növelte részesedését a Motorola Solutionsban, melyben 5,7 millió részvénnyel rendelkezett a második negyedév végén összesen 261 millió dollár értékben. Emellett további 357 300 papírra van lehívási opciója. Érdekesség, hogy a Motorola éppen az év elején osztotta magát két részre, a Motorola Solutions mellett a Motorola Mobility volt a vállalat másik része.
A Google éppen hétfőn jelentette be, hogy 12,5 milliárd dollárért megveszi a Motorola Mobility-t, vagyis ha Soros ebbe a társaságba fektetett volna, akkor pillanatok alatt több mint 60 százalékos nyereséget könyvelhetett volna el, hiszen ekkora volt a prémium a múlt pénteki záróárfolyamhoz képest. Ezzel viszont most a jelek szerint melléfogott a befektető.
A Soros Fund Management egyébként összességében is jelentősen csökkentette részvénykitettségét, az első negyedév végi 8,4 milliárd dollárról 7,1 milliárdra. Ez összefüggésben állhat azzal, hogy a hedge fund menedzser júliusban bejelentette: kivonul a piacról, a jövőben csak magánvagyonát kezeli majd. Ez egyébként nem okoz nagy törést az alap életében, hiszen eddig is a kezelt 25,5 milliárd dolláról 24,5 milliárd Soros magánvagyona volt, így mindössze egymilliárdot kell kifizetni a befektetőknek.
Miben hisz Buffett?
A világ egyik leggazdagabb emberének cége, a Berkshire Hathaway is hétfőn tette közzé második negyedéves jelentését aktuális befektetéseiről. Ennek alapján a dollármilliárdos cége növelte részesedését például a Dollar General nevű cégben, melynek másfél millió részvényét vette meg, ezeknek összértéke 51 millió dollár volt június végén. Buffett másik új befektetése a Verisk Analytics volt, melyben 2,1 millió részvényt birtokolt 73 millió dollár összértékben. A cég egyébként gazdasági csalások és visszaélések ellen szolgáltat adatokat másoknak.
A fentiek mellett majdnem duplájára növelte Mastercard-részesedését Buffett cége, így összesen 406 ezer papírt birtokolt az első negyedéves 216 ezer után. A Kraft Foods esetében viszont részesedésének 5 százalékát eladta a Berkshire, persze még így is maradt nekik 99,5 millió részvényük.
Beke Károly
mfor.hu