4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A lélektani határnak tekintett egy euró közelébe, egyben mélységi rekordra süllyedt hétfőn a londoni bankközi kereskedésben az angol font árfolyama, a minden eddiginél súlyosabb brit recessziós előrejelzések és a további agresszív jegybanki kamatcsökkentési várakozások hatására.

A lélektani határnak tekintett egy euró közelébe, egyben mélységi rekordra süllyedt hétfőn a londoni bankközi kereskedésben az angol font árfolyama, a minden eddiginél súlyosabb brit recessziós előrejelzések és a további agresszív jegybanki kamatcsökkentési várakozások hatására.

A hétfői londoni kereskedésben a font 2 százalékot meghaladó veszteséggel 0,9798 font/eurós napi mélypontig gyengült, ami megfordítva 1,02 eurós - minden eddiginél gyengébb - fontárfolyamnak felelt meg. Számos kiskereskedelmi pénzváltó helyen jó ideje egy eurónál kevesebbet adnak a brit valuta egységéért, de most már a nagybani bankközi piacon is látótávolságba került az árfolyamparitás átlépése, amire az euró 1999-es létrehozása óta nem volt példa.

A font az év elején még 1,40 euró körül járt, azóta - a hétfői veszteséggel együtt - 33 százalékot esett az euróhoz képest. Ez elvileg jót tenne a brit exportnak, de a legnagyobb exportpiacok - az euróövezet és az Egyesült Államok - keresletének folyamatos szűkülése miatt a brit gazdaság ebből az előnyből nem sokat képes realizálni. Ebben a helyzetben ismét egyre többször felmerül Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - eurócsatlakozásának kérdése, de a közvélemény változatlanul hallani sem akar erről. A legfrissebb felmérések azt mutatják, hogy a brit választók mindössze 22 százaléka támogatná a font feladását az euró kedvéért; az elutasítók aránya több mint kétharmados.

A jelenlegi árfolyamveszteség mértéke már meghaladja a font legutóbbi súlyos válsága idején, 1992-ben elszenvedett gyengülést, amikor a brit valutát masszív külső spekulációval kiütötték az akkori európai átváltási rendszerből.

A mostani süllyedést piaci szereplők - az alacsony év végi forgalom mellett - a mind komorabb brit gazdasági előrejelzésekkel és a várt meredek jegybanki kamatcsökkentésekkel magyarázzák.

Az egyik vezető londoni gazdaságelemző és előrejelző cég éppen hétfőn kiadott éves előrejelzése szerint az utóbbi hat évtized legsúlyosabb recessziója sújtja jövőre a brit gazdaságot. A Centre for Economics and Business Research (CEBR) prognózisában az áll, hogy a brit gazdaság összkibocsátása (GDP) reálértéken 2,9 százalékkal fog zuhanni 2009-ben. Ez lesz a legnagyobb éves GDP-visszaesés Nagy-Britanniában 1946 óta, amikor a II. világháború után befejeződött a hatalmas arányú haditermelés.

A jövő évre várt recesszió előtt az eddigi legnagyobb csökkenést 1980-ban mérték a brit gazdaságban, amikor a GDP-érték 2,1 százalékkal maradt el az előző évitől. Mark Pragnell, a CEBR vezérigazgatója az előrejelzéshez fűzött kommentárjában úgy fogalmazott: a cég elemzőinek "a történelemkönyveket kellett elővenniük" ahhoz, hogy olyan évet találjanak, amelyben a 2009-re várthoz hasonló mértékű nemzetgazdasági visszaesés sújtotta Nagy-Britanniát. A CEBR hétfői előrejelzése az eddigi legkomorabb a brit gazdaság közeljövőjével kapcsolatban.

A Brit Iparszövetség (CBI) legutóbbi prognózisa 2009-re 1,7 százalékos egész évi visszaesést jósolt Nagy-Britanniában. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - által Londonban kiadott, 2009-re szóló legújabb átfogó világgazdasági prognózis szerint a brit GDP-érték jövőre 2,5 százalékkal esik vissza.

A különböző előrejelzések abban megegyeznek, hogy a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD-térségen belül valószínűleg Nagy-Britannia éli át a legsúlyosabb recessziót, elsősorban a hatalmasra duzzadt - az amerikainál is nagyobb - ingatlanpiaci buborék hirtelen kipukkadása és a hitelkiáramlás ezt követő, szinte teljes elapadása miatt.

Ebben a környezetben a citybeli elemzői közösség további agresszív, az euróövezetinél meredekebb brit jegybanki kamatcsökkentéssel számol, illetve azzal, hogy - az utóbbi közel tíz év gyakorlatával ellentétben - a fontkamat tartósan alacsonyabb lesz az eurókamatnál.


A Bank of England novemberben, a piacot alaposan meglepve egy menetben 1,50 százalékpontos kamatcsökkentést hajtott végre - ez volt a legnagyobb egyszeri brit monetáris enyhítés 1844 óta -, és decemberben újabb 1,00 százalékponttal csökkentette alapkamatát, a jelenlegi 2,00 százalékra.

Az EIU londoni elemzői azt jósolják új előrejelzésükben, hogy a brit jegybank már 2009 elején 0,5 százalékig viszi le irányadó kamatát. Az 1694-ben létrehozott Bank of England eddigi történetében még nem volt példa 2,00 százaléknál alacsonyabb kamatra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!