5p

Az OTP egyelőre folytatta a 4100 forintos szintről a korrekciót, ám a Raiffeisen heti elemzése szerint amennyiben a pozitív hírek jelentkeznek az árfolyamba, úgy ismét emelkedés elé nézünk. Technikailag a BUX esetében is kedvező jelek vannak, igaz az index nem tudott emelkedni.

Kétségtelenül benne volt a pakliban, hogy az MNB monetáris tanácsa kamatot csökkent kedden, ezt a piac egy része árazta is, az elemzők egy része várta is. Mindazonáltal igencsak nagy megrökönyödést váltott ki a 25 bázispontos vágás az inflációs jelentés tükrében. A szintén a jegybank által kiadott anyagból az olvasható ki, hogy még szinten tartott kamatokkal is csak nehezen sikerülhet belátható időn belül célhoz szorítani az inflációt, idén 5,8 százalékos, jövőre 5 százalékos lesz az átlagos infláció. A lépésnek így nagyon rossz optikája van. Nem csoda, hogy a legtöbben úgy értékelik, a monetáris tanács félretette elsődleges, hovatovább törvényben rögzített feladatát: az infláció kordában tartását. Az kétségtelen, hogy más megfontolások állhatnak a csökkentés mögött, nem az infláció. E téren azonban a monetáris tanácsnak (legalábbis a többséget adó galamb tagoknak) kommunikációs elmaradásuk van.

A Raiffeisen elemzői úgy ítélik meg, hogy a keretrendszer új elemeit, a tanács (legalábbis a többséget adó galamb tagok) érvrendszerét homály fedi. Mindaddig, amíg a kommunikáció nem lesz intenzívebb, a látszatból lehet csak ítélni. Ebből pedig a Raiffeisen szakemberei szerint egyelőre valami olyasmi rajzolódik ki, hogy a döntést leginkább a piacok befolyásolják: ha a kockázati megítélés nem romlik érdemileg, a forint relatív stabil, a hozamok nem szállnak el, akkor csökkenteni fognak legközelebb is - ez inkább egy árfolyam-targetálás rendszere. Ezzel az a baj, hogy mostanában a piaci árfolyamokat javarészt a globális tényezők befolyásolják, és hetek alatt nagyot tudnak fordulni. Ez pedig a közép-távú kiszámíthatóságát nagyban rontja a monetáris politikának. Félő, hogy ad-hoc döntések sorozatává silányul, mint a fiskális politika. Vegyük például a kamatpiacot: most szinte minden döntésre 25 bázispontnyi csökkentés van árazva az év hátralévő hónapjaira, ami 5,75 százalékra hozná év végére a kamatot. De ha az eurózóna válságainak hullámain kialakul egy kockázatkerülő hangulat, a várakozás azonnal átalakulhat akár kamatemelésbe is. Ez a fajta volatilitás nem tesz jót a gazdasági környezetnek. Eddig csak kis mértékű forint-gyengülést okozott a 25 bázispontos csökkentés, de ez sok információt nem hordoz magában: érthető, hogy az aktív piaci szereplők nem a monetáris politika horgonyszerepével foglalkoznak.


A hét elején meglehetősen csendesen zajlott a kereskedés a részvény piacon. Folytatódott az előző héten megkezdett lassú korrekció. Láthatóan a Monetáris Tanács 25 bázispontos kamatvágása sem hatott az árfolyamokra. A BUX szerdán felhagyva a két hete tartó oldalazással letörte a 18500 forinton lévő támaszát, azonban ez nem bizonyult szignifikánsnak, így már másnap visszatért a korábbi szintre. Úgy tűnik, itt próbálja konszolidálni magát, amely egy jó bázisa lehet a további emelkedésnek. A mozgóátlagok keresztezéséből kialakult „golden cross” jelzés emelkedést prognosztizál. Heti szinten a 200-as mozgóátlagról lepattant 3 hete, amely továbbra is komoly ellenállást képez, ennek áttörése nem lesz egyszerű.

A Mol hétfőn bejelentette, hogy az elkövetkezendő 3 évben 300 milliárdot fog befektetni Magyarországon, főként szénhidrogénkészlet-kutatási és mezőfejlesztési projekteket, a kereskedelmi és a finomítási tevékenységeket támogatva. A papír árfolyama a hírre nem reagált jelentősen, bár a jövőben ez még pozitív hatással lehet rá. Azonban egyelőre a magyarországi kitettsége nem feltétlen előny a cég számára. Amennyiben viszont az új dollárkötvények kibocsátása sikeres lesz, újból megpróbálhatja áttörni a 19000 forintot, és egészen 20000 fölé emelkedhet. Hét közben megpróbált elindulni felfelé, de pénteken visszakorrigált a kiindulási szintre.

Az OTP szintén folytatta a 4100 forintos csúcsról történő korrekciót. A héten írtak alá egy megállapodást Portugália egyik vezető bankjával, a BES-szel a kereskedelmi és befektetési banki tevékenységükben való együttműködésre. Ha ez valóban látható eredménnyel jár, gyorsan beárazzák majd az árfolyamba. A Bollinger szalagok heti szinten megfogták az emelkedést három hete, de ahogy kezdenek tágulni újra utat nyithatnak neki felfelé.

Az MTel-lel kapcsolatban újra kiújulni látszottak a félelmek, amely szerint csökkenteni fogja 40 forint környékére a fizetendő osztalékot, az ausztriai, olasz és spanyol Telekomhoz hasonlóan. Viszont ennek a veszélyét már régebb óta árazza a piac, így nem volt jelentős hatással a papírra. Az újabb kamatcsökkentés változatlan osztalék mellett kedvez az MTelnek, amely a hét második felében emelkedésnek is indult emiatt. Bár ezt ellensúlyozhatja a közeljövőben az állami mobilcég új frekvenciaszerzési tendere. A 430-420 forintos sáv továbbra is komolyan bekorlátozza a mozgását ilyen alacsony forgalom mellett pedig nem tud szignifikánsan kitörni.

A Richter a több hete tartó oldalazás után emelkedő forgalom mellett letörte a 39000 forintos erős támaszát. A „three black crows” gyertyaalakzat negatív kilátásokat ad a papírnak, amely ha letöri a 38000 forintot egészen gyorsan a 200 napos mozgóátlagig eshet az ott elterülő űrben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!