A pénz-, értékpapír- és árupiacok egyöntetűen arra számítottak, hogy a demokrata párti rivális, Hillary Clinton nyeri meg az amerikai elnökválasztást a politikai kívülállónak számító Trumppal szemben. A befektetők attól tartanak, hogy Trump győzelme politikai és gazdasági bizonytalanságokat okozhat, így a dollár árfolyama, a nyersanyagok ára és a tőzsdék zuhanórepülésbe fordultak hajnalban.
Korábban: Trump vezet, beszakadt a mexikói peso, zuhannak a tőzsdék
Ázsiában és a csendes-óceáni térségben nagyon erős veszteségben zártak a tőzsdén, élükön Japánnal. Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 5,43 százalékkal, 16 238,50 pontra, míg a szélesebb körű Topix-index, amely az első szekcióban forgalmazott valamennyi részvényt magában foglalja, 4,57 százalékkal, 1301,16 pontra zuhant zárásra. A dél-koreai Kospi 2,57 százalékos, az irányadó ausztráliai index, az S&P/ASX 200 pedig 1,92 százalékos mínuszban zárt. Kínában enyhe veszteségben - Sanghajban 0,15 százalékos, Sencsenben pedig 0,36 százalékos mínuszban -, míg Hongkongban 3,15 százalékos csökkenéssel közelítenek a záráshoz az irányadó mutatók.
Nem véletlen, hogy a fejleményekre reagálva rendkívüli ülést tart Japánban a pénzügyminisztérium, a tőkepiaci felügyelet (FSA) és a jegybank szerdán, hogy elemezze az amerikai elnökválasztás következtében kialakult piaci helyzetet. Az Egyesült Államok számos japán vállalat számára létfontosságú piac. A jen felértékelődése miatt hónapok óta szenvedő japán vállalatok számára óriási csapás, hogy a válságok idején biztos menedéknek számító jen árfolyamát tovább erősítette a Trump várható győzelme miatti aggodalom. A jen 3,16 százalékkal erősödött a dollárhoz képest, miközben az euró dollárhoz viszonyított árfolyama 1,70 százalékkal, a svájci franké pedig csak 1,29 százalékkal emelkedett.
Ugyanakkor az európai börzéken a nyitást követően korántsem volt akkora pánikhangulat, mint a júniusi brit népszavazást követően, amikor a vezető európai piacokon 5 százalékos esést is láthattunk.
Ezzel szemben most a német tőzsde mutatója a DAX 30-as 3 százalékos eséssel nyitott, amelynek azonban az első negyedóra végére közel a felét le is dolgozta. Hasonló képet mutatott Párizs is, ott a CAC 40-es index bő 2,5 százalékos mínuszból 1,4 százalékos esésig küzdötte vissza magát. Budapesten a nyitást követően a BUX 500 pont körüli veszteséget is mutatott, ám rövid időn belül ebből már csak 350 pont maradt, így a mutató a 30 ezer pontos szinttel küzd.
A dollár jelentősen gyengült a főbb devizákhoz képest. A dollárindex - a dollár értékét a hat főbb valutából, az euróból, a jenből, az angol fontból, a kanadai dollárból, a svéd koronából és a svájci frankból álló kosárhoz viszonyító mutató - 1,47 százalékkal 96,44 pontra csökkent, ebből később valamennyit ledolgozott, és 9 óra után már 97,25-ön állt a mutató. Az euró-dollár keresztárfolyam a hajnali pánikban megközelítette az 1,3-as szintet is, ám a reggeli órákban a dollár jelentősen erősödött a közös európai devizával szemben, így 1,112 körül kereskednek a tőzsdei nyitást követően vele.
mfor.hu