3p

A brexit utáni nagy megrázkódtatásnál sokkal visszafogottabban reagáltak az európai tőzsdék Donald Trump győzelmére. A reggeli pánik után a dollár is erősödni kezdett.

A pénz-, értékpapír- és árupiacok egyöntetűen arra számítottak, hogy a demokrata párti rivális, Hillary Clinton nyeri meg az amerikai elnökválasztást a politikai kívülállónak számító Trumppal szemben. A befektetők attól tartanak, hogy Trump győzelme politikai és gazdasági bizonytalanságokat okozhat, így a dollár árfolyama, a nyersanyagok ára és a tőzsdék zuhanórepülésbe fordultak hajnalban.

Korábban: Trump vezet, beszakadt a mexikói peso, zuhannak a tőzsdék

Ázsiában és a csendes-óceáni térségben nagyon erős veszteségben zártak a tőzsdén, élükön Japánnal. Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 5,43 százalékkal, 16 238,50 pontra, míg a szélesebb körű Topix-index, amely az első szekcióban forgalmazott valamennyi részvényt magában foglalja, 4,57 százalékkal, 1301,16 pontra zuhant zárásra. A dél-koreai Kospi 2,57 százalékos, az irányadó ausztráliai index, az S&P/ASX 200 pedig 1,92 százalékos mínuszban zárt. Kínában enyhe veszteségben - Sanghajban 0,15 százalékos, Sencsenben pedig 0,36 százalékos mínuszban -, míg Hongkongban 3,15 százalékos csökkenéssel közelítenek a záráshoz az irányadó mutatók.

Nem véletlen, hogy a fejleményekre reagálva rendkívüli ülést tart Japánban a pénzügyminisztérium, a tőkepiaci felügyelet (FSA) és a jegybank szerdán, hogy elemezze az amerikai elnökválasztás következtében kialakult piaci helyzetet.  Az Egyesült Államok számos japán vállalat számára létfontosságú piac. A jen felértékelődése miatt hónapok óta szenvedő japán vállalatok számára óriási csapás, hogy a válságok idején biztos menedéknek számító jen árfolyamát tovább erősítette a Trump várható győzelme miatti aggodalom. A jen 3,16 százalékkal erősödött a dollárhoz képest, miközben az euró dollárhoz viszonyított árfolyama 1,70 százalékkal, a svájci franké pedig csak 1,29 százalékkal emelkedett.

Forrás: investing.com

Ugyanakkor az európai börzéken a nyitást követően korántsem volt akkora pánikhangulat, mint a  júniusi brit népszavazást követően, amikor a vezető európai piacokon 5 százalékos esést is láthattunk.

Ezzel szemben most a német tőzsde mutatója a DAX 30-as 3 százalékos eséssel nyitott, amelynek azonban az első negyedóra végére közel a felét le is dolgozta. Hasonló képet mutatott Párizs is, ott a CAC 40-es index bő 2,5 százalékos mínuszból 1,4 százalékos esésig küzdötte vissza magát. Budapesten a nyitást követően a BUX 500 pont körüli veszteséget is mutatott, ám rövid időn belül ebből már csak 350 pont maradt, így a mutató a 30 ezer pontos szinttel küzd.

A dollár jelentősen gyengült a főbb devizákhoz képest. A dollárindex - a dollár értékét a hat főbb valutából, az euróból, a jenből, az angol fontból, a kanadai dollárból, a svéd koronából és a svájci frankból álló kosárhoz viszonyító mutató - 1,47 százalékkal 96,44 pontra csökkent, ebből később valamennyit ledolgozott, és 9 óra után már 97,25-ön állt a mutató. Az euró-dollár keresztárfolyam a hajnali pánikban megközelítette az 1,3-as szintet is, ám a reggeli órákban a dollár jelentősen erősödött a közös európai devizával szemben, így 1,112 körül kereskednek a tőzsdei nyitást követően vele.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!