A jövő héten ismét ülésezik az amerikai jegybank, a Fed, és a piaci várakozások ezúttal meglehetősen egységesek. Az előrejelzések szerint a piac nem várja, hogy kamatemelésről döntsön a Fed Nyíltpiaci Bizottsága a szeptember 19-20-i ülésén – arra viszont sokan számítanak, hogy a Fed bejelenti a mérlegfőösszegének csökkentéséről szóló tervet, áll a Saxo Bank kommentárjában.
Ez, az előzetes terv szerint havi 10 milliárd dolláros csökkenés lenne, ilyen összegben nem pótolná a Fed a lejáró eszközeit, és mindez valószínűleg októberben kezdődne el. Ez a monetáris szűkítés irányába tett lépés összhangban lenne az adósságplafon esetleges emelésével, mivel ez utóbbi növeli az inflációs hatást, amire a Fed-nek lépnie kell, akár a mérlegfőösszeg csökkentésével is. Mivel Trump elnök megegyezett a demokratákkal az adósságplafon emeléséről, a mérlegfőösszeg csökkentéséről szóló bejelentésnek sincs különösebb akadálya. Ugyanakkor a Saxo elemzői szerint az, hogy a Fed elkezdi a monetáris szűkítést, már be van árazva a piacokon, így hát nem várhatók drámai események, ha megtörténik a bejelentése.
Tovább tart a kötélhúzás az euró és a dollár között
"Az amerikai dollár elmúlt hónapokban látott drasztikus gyengülését alapvetően a kedvezőtlen inflációs adatok miatt elolvadó kamatemelési várakozások okozták: idén december helyett most már csak 2018 második felére valószínűsít újabb emelést a piac" – tájékoztatott Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere. Szerinte a dollár erőteljes gyengülése ellenére sem cél a fizetőeszköz erősítése, ami szintúgy igaz az euróra is, így az euró-dollár valutaháború korántsem ért még véget. Az eddigi alacsony bérnövekedés, illetve a vártnál alacsonyabb infláció miatt ugyan a kamatemelés most nincs napirenden, de a mérleg szűkítése, illetve a korábbi mennyiségi lazítás (QE) alatt vásárolt kötvények eladása akár már a közeljövőben elkezdődhet, hiszen a gazdaság növekedése és a munkaerőpiac is rendben van.
A Saxo Bank szakértője, John Hardy úgy látja arra kapnák fel sokan a fejüket, ha a Fed óvatosságra intene a rövidtávú növekedési várakozásokkal kapcsolatban, például a két pusztító hurrikán okozta károk miatt. Ez még a decemberi kamatemelésre vonatkozó várakozásokat is jelentősen csökkentheti, és további dollárgyengülést okozhat, különösen a feltörekvő piaci devizákkal szemben, ha a kockázati étvágy továbbra is egészséges marad.
A következő hónapokban így ismét fokozódhatnak a kamatemelési várakozások, ami a dollár ismételt erősödését valószínűsíti rövid távon, véli a K&H elemzője. Erre azonban minden bizonnyal még várni kell, hiszen a hurrikánok okozta veszteségek miatt az amerikai adósságplafon szeptember végi vitáját is három hónappal kitolták. A viharkárok nagyjából az USA GDP-jének 0,5 százalékára rúghatnak, ami hatalmas tétel, de az egyszeri hatás nem fogja eltéríteni a Fed-et a kamatemelési ciklus folytatásától, csupán annak ütemezése kérdéses. Egy biztos: akár kimondják most a jegybanki mérleg csökkentését, akár marad a keret, a historikusan alacsony kamatkörnyezet még jó darabig velünk marad. Ez pedig egyértelműen a részvénypiaci befektetéseknek kedvez a kötvényekkel szemben – hangsúlyozta ki Kovács Mátyás.
mfor.hu