Egyelőre senki nem tudja, mikor érhet véget a mostani medvepiac, ugyanakkor jól járhatnak azok, akik szerencsésen eltalálják a végét, mivel akkor jó áron vehetnek olyan részvényeket, melyek hosszútávon jó befektetést jelentenek majd. Ugyanakkor az AXA elemzői szerint legkorábban idén ősszel, de inkább csak 2009 elején lehet fordulatra számítani.
Az AXA a pesszimistább forgatókönyvvel számolva úgy véli, hogy a globális tőzsdék csak 2009 első felében fogják megtalálni mélypontjukat a mostani medvepiacon. Jelenleg ugyanis szinte mindenhol érzékelhetők még a lassulás jelei, ahol pedig nem, ott az infláció elleni harc fogja lassítani a gazdaságot a közeljövőben.
Egyelőre úgy tűnik, hogy az amerikai vásárlók menthetik meg az Egyesült Államok gazdaságát - vélik a cég elemzői. Az amerikai vásárló ugyanis még a mostani nehéz körülmények között is képes vásárolni, pedig már csak minimális megtakarításokkal rendelkezik. Az AXA szakembere szerint a mostani nehéz helyzetben (szigorodó hitelezés, magas energia- és élelmiszerárak) előbb-utóbb az amerikaiak is kénytelenek lesznek megváltoztatni vásárlási szokásaikat, és csökkenteni életszínvonalukat.
A multinacionális cégek jelenthetik a reménysugarat a mostani medvepiacon, a gyorsjelentések ugyanis kedvezően alakultak eddig. Jelentős eredményvisszaesés csak a pénzügyi- és a kiskereskedelmi szektorban mutatkozott eddig. Az AXA elemzése azonban figyelmeztet arra, hogy a 2000-2002 közötti medvepiacon is a technológiai és a távközlési szektor rántotta a mélybe az S&P 500 indexet. Az index 500 tagja közül a részvények 40 százaléka felértékelődött a medvepiac alatt, miközben az index 37 százalékkal zuhant vissza.
Az AXA elemzői úgy vélik, hogy az S&P index még nem érte el mélypontját, bár a történelmi csúcstól már 24 százalékot veszített. Az elmúlt száz év medvepiacait vizsgálva ugyanis az derül ki, hogy csak nagyon ritka esetben (mindössze 4 esetben) érte be 20 százalékos eséssel a piac, 11 esetben még további 10 százalékot zuhant, míg ötször további 30 százalékot bukott az adott index.
A mostani medvepiac legjobban talán a hetvenes évekhez, vagy a 2000-es évek elejének említett visszaeséséhez hasonlítható. Mindkét esetben 40 százalék körüli volt a visszaesés, ebből tehát akár arra is következtethetünk, hogy még alig hagytuk el a medvepiac felét, további 15-20 százalékos bukás jöhet.
Ha azt vizsgáljuk, mikor érhet véget a medvepiac, akkor érdemes Russell Napier, A medvepiacok anatómiája című könyvét lapozgatni. A nemzetközi szakember több lehetséges fordulópontot is kiemel, melyek a medvepiac végét jelenthetik. A közismert mítoszt megcáfolva a szerző megállapítja, hogy a medvepiacok általában nem hatalmas forgalom mellett érnek véget, hanem akkor, amikor már nincs érdeklődés a részvények iránt. A visszaesés végén általában nincs világvége hangulat, a befektetők már nem rémültek, hanem fásultak.
A medvepiac végéhez közeledve a részvények árazása nagyon alacsony lesz, ezért is érdemes hosszútávra beszállni ilyenkor. A jelenlegi helyzetben itt még nem tartunk, de azt más kijelenthetjük, hogy az árazás nem tekinthető drágának. Ugyanakkor nem szabad a túl olcsó ár csapdájába esni, még egy 80 százalékos bukás után is eshet további 90 százalékot a részvény.
A legtöbb esetben megállapítható, hogy a gazdasági recesszió után fél évvel érte el mélypontját a medvepiac, a legjobb indikátorok a réz árának visszakorrigálása, az újra felfutó autóértékesítések és az alacsony szintre eső készletek. Ezeket érdemes tehát most is figyelni - olvasható az AXA elemzésében. A mostani medvepiacon hivatalosan az Egyesült Államok gazdasága még nem is esett recesszióba, a réz ára még vissza sem esett, szóval még messze a korrekció, az autóeladások pedig még csak most kezdenek igazán katasztrofálissá válni.