Javuló euróövezeti befektetői bizalom közepette erősödtek csütörtökön a térségbeli devizák, az eurót délután négy órakor 278,66 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a szerda délutáni 282,70 forint után, csütörtök hajnalban az euró a nemzetközi kereskedelemben 282 forintba került, míg délelőtt 283,50 forintba.
A forint árfolyama visszatért a devizapiaci zavarokat okozó politikusi nyilatkozatok előtti, egy héttel ezelőtti szintre. A kereskedés alaphangját csütörtökön is az euróval szemben javuló befektetői bizalom adta meg. Az euró árfolyama szerény mértékben, de már sorban a harmadik napja javul.
Az eurót azok az aggodalmak terhelték az utóbbi időben, amelyek szerint az euróövezet pénzügyi válságának rendezéséhez szükséges megszorító intézkedések gazdasági növekedést fékező hatást fejthetnek ki mind az EU-ban, mind pedig globális szinten. Ezekre az aggodalmakra cáfolt rá Kína csütörtökön azzal, hogy hivatalosan is megerősítette exportjának májusi 45,8 százalékos növekedését. Kína legnagyobb külföldi felvevőpiaca az Európai Unió.
Az euró árfolyamának nyújtott támogatást a spanyol kötvénykibocsátáson tapasztalt magas befektetői érdeklődés, ami kézzel fogható módon bizonyította az ország képességét adósságának tőkepiaci finanszírozására. A javuló befektetői hangulatot tükrözve a csökkenő indexekkel nyitó európai tőzsdék a kora délutáni órákban már egy-másfél százalékos nyereségben jártak, az amerikai tőzsdék pedig egy százalékot meghaladó nyereséggel nyitottak.
A térségbeli devizák, összhangban az euró "hangulatkövető" árfolyam mozgásával, a forinthoz hasonlóan szintén erősödtek: a zloty a délelőtti 4,14 közeli euró jegyzésről 4,10 alá, a cseh korona 25,98-as euró jegyzésről 25,79-re erősödött. A dollárt csütörtök délután négy órakor 230,11 forinton jegyezték 1,2117 dolláros euró árfolyam mellett. Szerdán a dollárt 235,33 forinton, az eurót 1,2034 dolláron jegyezték. A svájci frank jegyzése 201,42 forint 205,43 forint után, 100 japán jent pedig 252,08 forinton jegyeztek 257,44 forint után.
MTI