Az amerikai kormány a hétvégén jelentette be, hogy 700 milliárd dollárt szán a pénzügyi szektor megmentésére, azonban egyelőre nem sok konkrétum jelent meg a tervről. A befektetők ugrásra készen várják a híreket, várhatóan ma délután mínuszban nyitnak majd a vezető indexek New Yorkban a bizonytalanság miatt. Az olajár további emelkedése szintén kedvezőtlenül hat a részvénypiacokra.
A hírek szerint az amerikai kormány 700 milliárd dollárt szánna arra, hogy megvegye a bankok megbízhatatlan hiteleit, azonban az elemzők még abban sem biztosak, hogy ennyi pénz elég lesz-e. Ráadásul egyelőre nem nagyon tudni konkrétumokat a mentőakcióról, pedig állítólag még a héten dönthet a kongresszus. Henry Paulson pénzügyminiszter tegnap gyors döntést kért a képviselőktől.
Ma reggel bejelentették, hogy a Morgan Stanley és a Goldman Sachs bankholdingokká alakulnak át, ezzel lényegében egy új korszak kezdődött a Wall Streeten, mivel mostanra teljesen eltűntek a klasszikus befektetési bankok. A Lehman Brothers múlt heti csődje és a Merrill Lynch felvásárlása után ugyanis már csak a Morgan Stanley és a Goldman maradtak. Holdingként a cégek könnyebben juthatnak majd állami hitelekhez, ezért cserébe viszont jóval szigorúbb szabályozás alá esnek majd.
A tőzsdék esése felé mutat, hogy ismét emelkedik az olajár, mivel a befektetők arra számítanak, hogy a bankok megmentése után megnő a kereslet a nyersanyag iránt. Ma délután 106,32 dollárt ért egy hordó nyersolaj, ez 1,77 dollárral volt magasabb a pénteki árfolyamnál.
A Dow Jones futures indexe 0,63 százalékos esést mutatott, a Standard & Poor's 0,71 százalékos mínusszal kezdhet délután, míg a Nasdaq 0,49 százalékkal gyengülhet.