A legfrissebb sajtóhírek szerint néhány hetet csúszhat a régóta ígért reformcsomag bejelentése, mégsem fogja hétfőn ismertetni a miniszterelnök a konkrét intézkedéseket. A jelek szerint azonban a piac már türelmetlenül várja a nagy bejelentést, az utóbbi napokban a forint és a tőzsde mozgásán is az idegesség jelei látszottak.
Csúsznak a reformok?
A héten még arról szóltak a hírek, hogy a parlament hétfői ülésén napirend előtti felszólalásban ismerteti a reformok részleteit Orbán Viktor miniszterelnök. Az Index azonban most úgy értesült, hogy egy-két hetet csúszhat a bejelentés. Erre utalhat az is, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Magyar Nemzet kérdésére elmondta, hogy a kormány első olvasatban jövő szerdán tárgyalja a csomagot.
A reformok részleteiről egyelőre kevés konkrétumot lehet tudni, a kormányfő nyilatkozataiból egyelőre annyi látszik, hogy a lehető legtöbb embert vissza akarják terelni a munkaerőpiacra. Ez jelentheti akár a rokkantnyugdíjak felülvizsgálatát, vagy a munkanélküli segély jogosultsági idejének lerövidítését. Az Index értesülései szerint még az idén elkezdenék a 400 ezer korhatár alatti rokkantnyugdíjas jogosultságának felülvizsgálatát, az érintettek harmadát-negyedét visszaküldhetik dolgozni. A kiadáscsökkentések körébe tartozhat a 65 éven felüliek ingyenes utazásának megszüntetése.
A kiadások csökkentése mellett a kormány arra számít, hogy a bevételeket is növelni tudja majd, ennek része lehet az elektronikus útdíj bevezetése 2013-tól, illetve egyfajta zöld adó. A lap információi szerint elképzelhető, hogy az egészségtelen élelmiszerekre hamburgeradót vet majd ki a kormány, illetve a minimális tb-járulék bevezetésével is növelnék a bevételeket.
A piac már ideges
Az utóbbi napokban az látszott, hogy a nemzetközi befektetők már idegesek a magyar reformcsomag bejelentése előtt, a hivatalos bejelentés időpontjával kapcsolatos bizonytalanság sem segít. Ennek köszönhető, hogy a hét eleje óta a forint 2 százalékkal gyengült az euró ellenében, a BUX pedig majdnem 5 százalékot veszített értékéből.
Csütörtök délelőtt 272,98 forintot kellett adni egy euróért, ami fél százalékos emelkedést jelentett tegnaphoz képest. A dollárral szemben 198,50-nél állt a hazai fizetőeszköz, a svájci frank pedig 206,04-nél állt a kereskedés első felében.
A Budapesti Értéktőzsde BUX indexe a hetet még jóval 23 000 pont felett kezdte, azonban az utóbbi napokban a tőzsdére is megérkezett a pesszimista hangulat. A csütörtöki nap első felében már csak 22 336 ponton állt az index, ami majdnem 5 százalékos gyengülést jelentett pár nap alatt.

A vezető részvények többsége egyelőre nem tud magára találni: az OTP, mely a hét elején még a 6000 forintos lélektani határt ostromolta, csütörtökön már csak 5700 forintba került, míg a Mol 21 265 forintig esett vissza az elmúlt napokban. Rosszul teljesítettek a héten negyedik negyedéves eredményeket közlő gyógyszergyártók is, a Richtert például már csak egy hajszál választja el a 40 000 forinttól.
Beke Károly
mfor.hu