A Capital Economics közgazdászai közölték: becslésük szerint a globális feltörekvő régió együtt számolt tizenkét havi átlagos inflációja valamelyest gyorsulhatott is a múlt hónapban, 4,6 százalékra a szeptemberi 4,4 százalékról.
Bár az októberi ütem is a legalacsonyabbak közé tartozik az utóbbi egy évtizedben, a Capital Economics elemzői szerint azonban az elhúzódó és károkat okozó defláció kialakulásának egyelőre viszonylag csekély az esélye még a leginkább veszélyeztetettnek tartott közép- és délkelet-európai gazdaságokban is.
Jóllehet az infláció már egy ideje negatív tartományban jár Magyarországon, Lengyelországban, Bulgáriában és Horvátországban, kevés jele van azonban az inflációs várakozások összeomlásának, és a legutóbbi időkben megszokotthoz képest "tisztes ütemben" emelkednek a reálbérek, ami a hazai fogyasztást élénkítheti ezekben a gazdaságokban - hangsúlyozzák a cég közgazdászai.
A ház szakértői szerint ha a deflációt nem a gyenge belső kereslet, hanem az élelmiszer- és az energiaárak csökkenése okozza, az még jót is tehet a növekedésnek, mivel ezek a tényezők növelik a vásárlóerőt.
A Capital Economics elemzői szerint azonban a felzárkózó térségen belül Bulgária és Horvátország a kivétel. Ebben a két gazdaságban ugyanis nagy aggodalomforrás a defláció kockázata, tekintettel arra, hogy mindkét országban rendkívül gyenge a hazai kereslet az utóbbi néhány évben, emellett az egyidejű bér- és árcsökkenés felhajtja a két gazdaságot terhelő, egyébként is jelentős adósságállomány reálértékét.
Más nagy londoni házak felmérései szerint a piaci szereplők az euróövezetben is komolyan tartanak a defláció elmélyülésétől.
A Fitch Ratings szerint az európai kötvénypiacra szakosodott intézményi befektetők 53 százaléka sorolta a deflációt a következő tizenkét hónap nagy európai hitelpiaci kockázatai közé.
A Fitch londoni elemzői hangsúlyozták, hogy az általuk eddig elvégzett 26 ilyen jellegű piaci felmérés során még soha nem volt ennyire magas az európai deflációtól komolyan tartó alapkezelők aránya.
A cég felmérése kimutatta azt is, hogy a kötvénypiaci befektetési társaságok az elhúzódó európai recesszió veszélyétől is komolyan tartanak: a vizsgálatba bevont cégek 64 százaléka sorolta ezt a jelentős kockázatok közé, csaknem kétszer annyi, mint az egy negyedévvel korábbi előző vizsgálat során.
MTI