Rövid távon optimistább, év végére viszont pesszimistább a Goldman Sachs a forintárfolyammal kapcsolatban. A további erősödésnek a választások utáni bizonytalan fiskális politika, illetve az MNB további kamatvágásai tehetnek be.
A Napi által idézet elemzésében a GS a korábbi 270, 275 és 275 forintos negyed-, fél- és egész éves euróár-prognózisát 260, 275 és 280 forintra módosította, a dollár-forint kurzus esetében pedig 172,40, 177,40 és 203,70 forintos várakozást fogalmazott meg. Amint kifejtik, Magyarország folyó fizetési mérlege és gazdasági helyzete ugyan javulást mutat, de a forintot továbbra is elsősorban a kockázatvállalási étvágy mozgatja. Hazánk költségvetési helyzetének hosszú távú bizonytalansága, illetve az MNB várható kamatvágásai miatt a Goldman elemzői óvatosak lettek a forint további erősödését illetően.
Bár a kormánynak tavaly sikerült a GPP-arányos deficitet a 3,8 százalékos célszám alá, 3,6 százalékra szorítania, ez elsősorban a vártnál nagyobb decemberi többletnek volt köszönhető. Idén viszont, főleg egyszeri tételek miatt, már tarthatatlannak bizonyulhat a 3,8 százalékos célszám. (A PM bejelentése szerint idén az első negyedévben teljesülhet a hiánycél háromnegyede.) További kockázati tényezőt jelenthet a tavasszal esedékes választás, illetve az utána követendő bizonytalan fiskális irány. Igaz, az elemzők szerint a nemzetközi nyomás miatt a vártnál enyhébben lazít majd az új kormány, alkalmasint az IMF-feltételek újratárgyalása mellett.
Középtávon a politikai kockázatok, illetve a relatíve gyenge gazdasági mutatók okán a Goldman a forint alulteljesítésére számít régiónkon belül. Amennyiben a forintot a politikai tényezők nem befolyásolnák, az erősödésnek az MNB-kamatvágások folytatódása szabhat gátat. A lépcsőzetes, 25 bázispontos csökkentésekben az euró-forint kurzus esetleges hevesebb csapkodása előidézhet egy kis szünetet. A magyar gazdaságban 2010 elején a pénzügyi megszorítások és alacsony banki hitelezési szint következtében még mindenképpen a recesszió folytatódására számítanak a pénzintézet elemzői.
Az infláció 2009 végi 5,6 százalékos tetőzése után 2010 közepére négy év után először elérhetővé válhat a három százalék alatti szint. Miután a folyó fizetési mérleg hiánya a 2008-as GDP-arányos 7,2 százalékról 2009-re - főleg a javuló külkermérleg nyomán - a Goldman becslései szerint 0,7 százalékra szűkült, idén a deficit 1,4 százalékosra bővülhet. Mindazonáltal a 25 milliárd dolláros IMF-csomag le nem hívott része elég lehet az esetleges finanszírozási lyukak betömésére, és csökkenti egy újabb drasztikus tőkekiáramlási hullám kockázatát.