Éves mélypontjára került a Duna House keresleti indexe, amely a franchise hálózat irodáiban regisztrált új, vásárolni szándékozó ügyfelek aktivitására épül. Az adat alapján az látszik, hogy egyre kevesebben szándékoznak idehaza lakást vásárolni.
Ilyen lakást vett egy Youtube videókból meggazdagodott fiú
Ez a keresletcsökkenés egyébként a DH által közölt tranzakciószámban is meglátszik, hiszen annak éves növekedési dinamikája is mindössze már csak egy százalék volt novemberben. Így immár két hónapja nincs érdemi növekedés az itthoni ingatlanpiacon.
A kereslet megtorpanásán egyébként nem is nagyon lehet csodálkozni, hiszen az elmúlt időszakban elszálltak az ingatlanárak. A DH kimutatása szerint jelenleg a panelek Kelet-Magyarországon 138, a Dunántúlon 149, Pesten 250, míg Budán 318 ezer forintos négyzetméteráron forognak. A téglaépítésű lakások ebben a sorrendben 186, 193, 307, illetve 473 ezer forintot tesznek ki, Budapest belvárosában pedig 511 ezer forintot.
A tavalyi és az idei novemberi adatokat összevetve az árak emelkedését jól mutatja, hogy míg Budán 2014-ben a 200-300 ezer forint/négyzetméter ársáv tette ki a forgalom zömét, idén a vevők 59 százaléka 400 ezer forint felett vásárolta a lakóingatlanok négyzetméterét. De Pesten is hasonló a helyzet, a 400 ezer feletti kategória 6-ról 19 százalékra ugrott, míg a 40 millió fölötti lakások adásvétele a teljesen forgalom 1 százalékáról 7 százalékára nőtt.
Az árak növekedése az elmúlt évben tehát elég látványos volt, ami a befektetési céllal vásárlók számát mérsékelheti a piacon. Mivel még most novemberben is a vásárlók 38 százaléka vett ingatlant befektetési szándékkal, így ha az ő jelenlétük jelentősebben csökkenne, az a keresletet érzékelhetően tovább redukálná.
A lakhatási céllal vásárlókat pedig az árak hirtelen emelkedése, illetve a hitelekkel szembeni bizalmatlanság tarthatja távol a piactól.
mfor.hu