3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jövő heti makrogazdasági naptárban leginkább a májusi inflációs és az áprilisi ipari termelési adatok állhatnak a figyelem középpontjában, de az idei első negyedéves bruttó hazai termék (GDP) adat második becslése is megjelenik.

Kedden közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a GDP idei első negyedévi adatának második becslését. Az első becslés szerint az első negyedévben a GDP 0,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez mérten 0,8 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék volumene az idei első negyedévben. Az éves adatokat tekintve a piaci szolgáltatások emelték, az ipar kissé, az építőipar pedig jelentősen csökkentette a növekedési ütemet.

Szintén kedden jelenik meg az ipari termelés áprilisi alakulásának első becslése. Márciusban az ipari termelés volumene 4,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a munkanaphatással kiigazított adatok 2,4 százalékos csökkenést mutatnak. Az első negyedévben az ipari termelés 0,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Kedden jelenik meg az államháztartás központi alrendszerének május végi helyzetéről szóló gyorstájékoztató. Az év első négy hónapjában 144,9 milliárd forint volt az államháztartás központi alrendszerének hiánya az egy évvel korábbi 609,8 milliárddal szemben. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) jelentése kiemelte: az elmúlt másfél évtizedben nem volt ilyen alacsony az első négyhavi hiány.

Szerdán közli a KSH a fogyasztói árak májusi alakulásáról szóló statisztikát, és az áprilisi külkereskedelmi termékforgalom első becslését. Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban, márciushoz viszonyítva átlagosan 0,8 százalékkal emelkedtek.

Márciusban az export euróban számolt értéke 3,5, az importé 3,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a kereskedelmi mérleg többlete 58 millió euróval, 952 millióra csökkent. Az első negyedévben a kivitel értéke euróban 1,6, a behozatalé 2,4 százalékkal meghaladta a múlt év azonos időszakáét, a 2,459 milliárd eurós kereskedelmi többlet 122 millióval elmaradt az egy évvel korábbitól.

Szerdán a Magyar Nemzeti Bank közzéteszi a legutóbbi, május 24-i kamatdöntő ülésének rövidített jegyzőkönyvét. Az MNB akkor közölte: az inflációs kilátások és a reálgazdaság ciklikus pozíciója az alapkamat 0,9 százalékos szintjének tartós fenntartása irányába mutat. A monetáris tanács értékelése szerint a 15 bázispontos csökkentéssel az irányadó ráta 0,9 százalékos szintje biztosítja az inflációs cél fenntartható elérését és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzését. Az egynapos betéti kamatot -0,05 százalékon tartotta a monetáris tanács, míg az egynapos hitelkamat az alapkamat 15 bázispontos csökkentésével 1,15 százalékra mérséklődött.

Pénteken a szálláshelyek áprilisi forgalmának adata jelenik meg. Márciusban a belföldi vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma 24,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 8,4 százalékkal haladta meg a tavaly márciusit, így 15,8 százalékkal nőtt a forgalom. A szálláshelyek összes bevétele 15,8 százalékkal 25,990 milliárd forintra nőtt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!