4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elérheti az ezermilliárd dollárt a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) idei nyersolajexport-bevétele - jósolta szerdán Londonban megjelent nyilatkozatában a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) főközgazdásza.

Fatih Birol a szerdai Financial Timesnak elmondta: a szervezet számításai szerint az OPEC az idén - mennyiségben mérve - valamivel kevesebbet exportál, mint 2008-ban, amikor a kartell olajbevétele elérte a 990 milliárd dollárt. Az idén azonban - a  történelem során először - ezermilliárd dollár is befolyhat az olajexportból, ha a hordónkénti átlagos olajár 100 dollár felett marad - mondta az IEA szakértője a londoni gazdasági napilapnak.

A londoni City több nagy befektetési háza is jóval 100 dollár feletti idei átlagos olajárat jósol legújabb előrejelzéseiben az idei évre.

A Barclays Capital prognózisában az eddigi 91 dollárról 112 dollárra módosította a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta idei hordónkénti átlagárára adott becslését. A cég a nyugati féltekén alaptípusnak számító West Texas Intermediate (WTI) könnyűolajféleség 2011-es átlagárára szóló jóslatát - amely eddig szintén 91 dollár volt - 106 dollárra emelte.

A ház a prognózisok meredek emelésének indokai közül kiemeli, hogy a líbiai termelés erősödő piaci kereslet időszakában esett ki, ráadásul a globális termeléskapacitási felesleg is kisebb a korábban gondoltnál.

A Barclays Capital számításai szerint tavaly egész éves átlagban 2,83 millió hordóval emelkedett a napi globális nyersolaj-kereslet; ez az utóbbi 30 év legnagyobb keresleti megugrása volt.

A Bank of America-Merrill Lynch szakértői is azt emelték ki legújabb globális energiapiaci helyzetértékelésükben, hogy miközben a világpiaci nyersolajkereslet "nyaktörő ütemben" növekszik az utóbbi negyedévekben, a líbiai harcok miatt egymillió hordónyi napi kínálat tűnt el a piacról.

A ház mindezek figyelembevételével az idei második negyedévre szóló átlagos világpiaci olajárprognózisát a Brent esetében rendkívül meredeken, 86 dollárról 122 dollárra emelte. A cég iparági szakelemzői azzal számolnak, hogy a következő negyedév átlagán belül a Brent hordója időszakosan átlépheti a 140 dollárt is.

A BofA Merrill Lynch Global szakértői 2011 egészére az eddigi 88 dollár helyett az új prognózisban 108 dolláros hordónkénti Brent-átlagárat jósoltak.

E megemelt éves átlagár-előrejelzések is arra a feltételezésre alapulnak, hogy a líbiai kínálat az év vége felé helyreáll, és a magas árszint csökkenti a globális keresletet.

A cég elemzői ugyanakkor kidolgoztak egy sokkal borúlátóbb forgatókönyvet is. Ennek alapfeltételezése az, hogy a líbiai olajtermelés az idei év egész hátralévő idejére teljesen kiesik, és ehhez további térségi kínálati fennakadások is járulnak.

A BofA Merrill Lynch elemzőinek e forgatókönyve szerint a közel-keleti és észak-afrikai napi termelésből összességében 4,3 millió hordónyi esne ki, és ebben az esetben a Brent hordójának idei egész éves átlagára elérné a 160 dollárt, 200 dollár feletti köztes kiugrásokkal.

Az IEA főközgazdásza a Financial Timesnak azt mondta, hogy Oroszország is a magas olajárak egyik haszonélvezője lesz. Fatih Birol szerint az olaj 100 dolláros éves átlagára esetén Oroszország nyersolaj- és földgázbevételei az idén 100 milliárd dollárral 350 milliárd dollárra emelkedhetnek, ami az orosz hazai össztermék (GDP) 21 százalékával egyenlő.

Az IEA vezető szakértője szerint a magas olajárak most már a világgazdasági növekedésnek is ártanak. Birol közölte, hogy nagyon aggasztónak tartja a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD-térség helyzetét, különösen Európában.

A szervezet ugyancsak aggasztónak tartja a közel-keleti és az észak-afrikai társadalmi feszültséget az olajipari beruházások szempontjából. Birol kijelentette, hogy az IEA e térségtől várja a következő tíz évben a globális olajkitermelési növekmény 90 százalékát, ehhez azonban már most beruházásokat kellene végrehajtani, ám a jelenlegi geopolitikai helyzet komoly akadálya a megfelelő mértékű beruházások végrehajtásának.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!