4p

Eladási nyomás alá kerülhetnek a magyar befektetési eszközök, miután a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU elhalasztotta a költségvetési felülvizsgálat lezárását, ragaszkodva ahhoz a véleményéhez, hogy a kormánynak át kell gondolnia javaslatait - írta internetes kiadásában a Financial Times.

A londoni gazdasági napilap helyzetértékelése szerint jóllehet Magyarország számára nem sürgetően szükséges az IMF-finanszírozás, a tárgyalások kudarca azonban idegességet okozhat az ország adósságállománya miatt egyébként is aggódó befektetők körében. A várakozások alapján a tárgyalások e hét elején értek volna véget, de a megbeszéléseket kezdettől fogva az IMF és a kormányilletékesek súlyos nézeteltéréseiről szóló sajtóbeszámolók kísérték - írta a Financial Times.

A Fidesz-kormány, amely áprilisi földcsuszamlásszerű választási győzelme után "vonakodva beleegyezett" a hazai össztermék 3,8 százalékának megfelelő idei államháztartási hiánycél teljesítésébe, abban reménykedett, hogy 2011-re nagyobb költségvetési mozgástérhez juthat. Az IMF azonban "nyers hangvételben" tudatta Magyarországgal, hogy változatlanul a 3 százalék alatti jövő évi hiánycél a megfelelő biztosítéka a szükséges konszolidációs folyamatnak és az adósságpálya fenntarthatóságának, és e hiánycélt tartani kell - áll a Financial Times írásában.

A lap szerint a valutaalap kiemelte a kormány egyes javaslatainak rövid távú mivoltát, és jelezte, hogy további, nem torzító jellegű, tartós reformokra van szükség, különösen 2011-ben. Az IMF emellett szót emelt a pénzügyi szektorra kiróni tervezett 200 milliárd forintos adó mérete és szerkezete ellen, úgy ítélve meg, hogy az illeték összege magas, és az adó valószínűleg kedvezőtlen hatással lesz a hitelezésre és a növekedésre.

Peter Attard Montalto, a Nomura pénzügyi csoport elemzője a Financial Timesnak azt mondta: nagyon ritkán fordul elő, hogy a tárgyalások így elakadjanak, mivel az egyes országok "általában nagyon igyekeznek azon, hogy e küldöttségek megelégedésére szolgáljanak". A szakértő szerint most erőteljesen negatív, kockázatoktól szabaduló, deviza-, részvény-, adósság- és kamatpiaci eladási hullámmal jellemzett időszak következik. Ez emelheti az állami hitelfelvétel költségeit, és növelheti a sok esetben devizában eladósodott magyarok terheit - áll a Financial Times cikkében.

A lap felidézi, hogy az EU-bizottság - bár elismerte a kormány elkötelezettségét a szerkezeti reformok mellett - azon a véleményen volt, hogy egyes törvénytervezetek jelenlegi formájukban ellentmondanak az EU-jogszabályoknak.

Az unió aggodalmának adott hangot a jegybanki függetlenséggel kapcsolatos magyar hozzáállás miatt is, miután Fidesz-illetékesek lemondásra szólították fel az MNB elnökét, és a kormány terveket jelentett be a bankelnök fizetésének csökkentésére - írta a londoni gazdasági lap. A Financial Times hozzátette: az IMF és a magyar kormány egyaránt jelezte, hogy kapcsolatban marad egymással a még fennálló nézeteltérések áthidalása végett.

A cikk szerint jóllehet az előző kormány a finanszírozási kondíciók javulásával tavaly leállította a lehívásokat a 2008-ban összeállított 20 milliárd eurós IMF-EU-világbanki készenléti keretből, elemzők ugyanakkor a folytatódó IMF-támogatást fontos biztonsági hálónak tekintik, mivel Magyarország adósságrátája közelíti a hazai össztermék 80 százalékát.

A Financial Times felidézi, hogy a befektetők körében már a múlt hónapban idegességet keltett, amikor Fidesz-illetékesek Görögországéhoz hasonlították Magyarország költségvetési helyzetét. A kormány gyorsan visszakozott, és jelezte, hogy újabb, elővigyázatossági jellegű, kétéves IMF/EU-keretről szeretne megállapodásra jutni, erről azonban a kérdéses költségvetési ügyek miatt nem esett szó a múlt héten - írta a londoni napilap.

Elemzők találgatásai szerint a kormány, amelynek egyébként "példátlan kétharmados többsége van" a parlamentben, az októberi helyhatósági választások utánig el akarja halasztani a népszerűtlen kiadási és bevételi intézkedéseket - áll a Financial Times cikkében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!