8721 ponton zárt kedden a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,61 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki értékénél. A hongkongi Hang Seng 0,46 százalékos lecsorgást mutatott, míg a Shanghai Composite 0,48 százalékkal erősödött tegnaphoz képest. 0,94 százalékos pluszban zárt eközben a dél-koreai Kospi, a tajvani tőzsde vezető indexe pedig 0,16 százalékos felfelé araszolást mutatott.
Az elemzők most arra hívják fel a figyelmet, hogy Európában továbbra sem oldódtak meg az utóbbi hetekben tapasztalt problémák, a piacok még mindig a kontinens vezető politikusaira várnak, hogy kitaláljanak valamit az adósságválság ellen. Görögország helyzete ugyan talán enyhült egy kicsit azzal, hogy tegnap tárgyaltak hitelezőikkel és a jelek szerint közel kerültek a megegyezéshez az újabb megszorító intézkedésekkel kapcsolatban. Ugyanakkor kedd reggelre Olaszország felé fordult a piac figyelme, a Standard & Poor's ugyanis leminősítette az országot.
Az elemzők szerint a hangulat miatt továbbra is nyomás alatt maradhatnak a kockázatos eszközök a világ piacain, nem számíthatunk a kockázatvállalási hajlandóság ugrásszerű emelkedésére. Az elemzők szerint az olaszok leminősítése nem csak Európára, hanem az egész világpiacra negatív hatással lehet.
A pénzügyi szektor ma még elsősorban a görög csőd miatti félelmeknek köszönhette az esését: a Nomura 3,9 százalékot bukott a nap végére, míg a Daiwa Securities 1,98 százalékkal zárt múlt pénteki értéke alatt. Ausztráliában a Westpac Banking Corp. 1,64 százalékot veszített, a Macquarie Group papírjai pedig 2,2 százalékkal estek hétfői szintjük alá. Kínában és Hongkongban is elsősorban a pénzügyi szektor veszített sokat: az Industrial & Commercial Bank of China például 1,31 százalékos mínuszban zárt, míg a Bank of China 0,35 százalékos lecsorgást mutatott.
Tokióban a bankszektor mellett a jelentős európai exportpiaccal rendelkező vállalatok buktak nagyot: a Sony például 4,06 százalékos mínusszal zárt, míg a Fujitsu 4,2 százalékkal esett vissza.
mfor.hu