A hétfői 3 százalék körüli gyengülésre kedden még rátettek egy lapáttal a vezető nyugat-európai részvénypiacok. A londoni FTSE 2,21 százalékos eséssel zárta a napot, míg a frankfurti DAX 5834 pontos értéke 5 százalékkal volt alacsonyabb a hétfőinél. Nem úszta meg olcsóbban a párizsi CAC 40 sem, mely 5,38 százalékot bukott.
Próbálja ki 20 napig ingyenesen az mfor trader-t!
A pesszimista hangulat oka, hogy a görög kormányfő hétfő este bejelentette, hogy népszavazáson akarja jóváhagyatni a múlt heti EU-csúcs eredményeit. Az elmúlt hónapok görög tüntetéseit és sztrájkjait elnézve azonban egy ilyen referendum eredménye szinte borítékolható. A nyugat-európai politikusok most éppen azon háborodtak fel, hogy Görögország múlt heti megmentésekor még szó sem volt népszavazásról. A bizonytalan görög helyzet tehát megint káoszt okozott Európában, sokak szerint a népszavazás gyakorlatilag az államcsődről fog szólni. A piaci folyamatokat látva szerdára újabb EU-csúcsértekezletet hívtak össze, melyen vélhetően igyekeznek majd megnyugtatni a piacokat.

A pesszimizmus a bankközi devizapiacon is érezhető volt: a forint napközben kishíján 310-ig gyengült az euróval szemben, csak néhány fillér hiányzott a lélektani határhoz. Késő délután egy euró 308,73 forintba, egy dollár 225,33 forintba, míg egy svájci frank 253,62 forintba került. A görög híreknek köszönhetően az euró is jelentősen gyengült a dollárral és a frankkal szemben is, előbbi kereszt 1,375-ös szinten áll úgy, hogy napközben 1,36-ig is esett a jegyzés.
A kiújuló piaci turbulenciáknak köszönhetően az olasz kötvények másodpiacán tovább estek az árfolyamok, aminek köszönhetően délelőtt 6,2 százalék fölé nőtt a tízéves papírok hozama. A piaci hírek szerint emiatt az Európai Központi Banknak ismét vevőként kellett megjelennie a
piacon. Az akció ugyan lejjebb hozta a hozamokat, de azok még mindig magas, hosszabb távon finanszírozhatatlan tartományban vannak.

Az árupiacokon is rossz napjuk volt azoknak, akik az árfolyamok emelkedésében bíznak, hiszen a Crude olaj 1,6, a WTI 2,6, a réz 3,2, az ezüst pedig 2,8 százalékkal esett. Egyedül az arany, mint hagyományos menekülőeszköz, tudott - ha minimális mértékben is - erősödni.
mfor.hu