2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A múlt heti csökkenés után hétfőn ismét mérséklődtek a bankközi kamatok Londonban, sőt a Libor-ráta majdnem annyival esett vissza, mint a múlt héten öt nap alatt. A szakemberek szerint mindez azt mutatja, hogy hatásos volt a kormányok és a jegybankok beavatkozása, lassan helyreállhat a hitelezés a bankok között.

Az utóbbi időszakban a bankok számára az egyik legnagyobb kihívás a forráshoz jutás volt, ugyanis a pénzintézetek már alig voltak hajlandók hitelezni egymásnak. Úgy tűnik, ennek lassan vége, gyorsuló ütemben csökkennek a bankközi kamatok, ami jórészt az állami beavatkozások eredménye.

A múlt héten 40 bázisponttal csökkent a három hónapos dollárhitelek kamata a bankok között, hosszú idő után ez volt az első alkalom, hogy mérséklődött a kamat. Hétfőn aztán újabb 36 bázisponttal csökkent a Libor-ráta, azaz majdnem annyival, mint a múlt héten öt nap alatt, így a három hónapos bankközi kölcsönök kamata a hét elején 4,06 százalékon állt. Az egynapos dollárhitelek kamata 16 bázispontos csökkenés után 1,51 százalékon volt a Brit Bankszövetség adatai szerint, míg a piacon lévő pénz mennyiségét jelző Libor-OIS spread 300 bázispont alá csökkent, amire két hete nem volt példa.

A szakemberek szerint a gyorsuló csökkenés elsősorban annak tudható be, hogy az utóbbi hetekben a döntéshozók mindent megtettek annak érdekében, hogy fokozatosan visszaállítsák a bankok közti hitelezést. Ennek legfontosabb eszköze a jegybankok által a piacra pumpált likviditás, illetve az összehangolt soron kívüli kamatvágás volt október elején. Az elemzők arra számítanak, hogy a következő hetekben fokozatosan fog csökkenni a bankközi hitelek kamata, mivel a központi bankok elárasztják pénzzel a piacokat.

A bankközi hitelezés akkor kezdett befagyni, amikor szeptember 15-én az amerikai Lehman Brothers csődvédelmet kért maga ellen. Onnantól kezdve a világ bankjai nem bíztak egymásban, mivel nem tudták, hogy az a pénzintézet, amelyiknek hitelt nyújtanak, milyen állapotban van.

A hétfői csökkenéshez hozzájárult, hogy az ING biztosítótársaság megállapodott a holland kormánnyal egy 10 milliárd eurós segélyről, aminek hatására a cég részvényei jelentősen drágultak. Jean-Claude Trichet, az EKB elnöke igyekezett megnyugtatni a piacokat, szerinte a bankközi hitelezés fokozatosan fog élénkülni, jó úton halad, hogy néhány héten belül teljesen helyreálljon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!