A bankok vezetésével emelkedett a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe a csütörtöki nyitás után, az index délelőtt 1,4 százalékos pluszban volt. Az OTP és az FHB hitelt kap az államtól az IMF-hitelből, ennek köszönhetően a két bankpapír vezette az emelkedést, bár közülük inkább csak az OTP a jelentős, mivel az FHB súlya kicsi a BUX-ban.
A BUX index délelőtt 11 472 ponton állt, ez 1,39 százalékkal volt magasabb, mint szerdán délutáni értéke. A forgalom kimondottan magas volt, az első néhány órában már 6,5 milliárd forint értékben vettek részvényeket.
A vezető papírok közül csak a Mol maradt le kicsit, az OTP viszont újabb jelentős erősödést produkált a kezdés után. A bank részvényei 2158 forinton álltak délelőtt, ez 3,75 százalékkal volt magasabb a szerdainál. Az OTP a tegnapi bejelentés szerint 400 milliárd forintot kap az IMF-hitelből kölcsönként, ami mindenképp pozitív hír számára, mivel így egy időre biztosítva van tőkehelyzete, illetve növelni tudja hitelkihelyezését. A Mol 10 265 forintig kúszott fel a szerdai szárnyalás után, ez 0,05 százalékos pluszt jelentett. Az osztalékfizetés közeledtével tovább emelkedik viszont a Magyar Telekom ára, a csütörtök délelőtti 532 forintos szint 0,76 százalékos javulást jelentett.
Jól kezdték a napot a gyógyszeripar képviselői a tőzsdén, az Egis és a Richter egyaránt mintegy 1,5 százalékkal ért többet, mint az előző napi záráskor, így 12 100, illetve 26 905 forintba kerültek.
A forint hullámzó teljesítménnyel kezdte a napot csütörtökön: a nap első felében jórészt a 299-302 közötti sávban ingadozott a magyar deviza az euró ellenében. Délelőtt fél tizenkettő előtt 301,53 forintot kellett adni egy euróért, ez mintegy 0,5 százalékkal volt magasabb a szerda délutáni jegyzésnél. A dollár 222,20 forintot ért, míg a svájci frankért 197,33 forintot adtak a befektetők.
A nemzetközi piacok felemás kezdést produkáltak, jórészt szerdai értékük körül ingadoztak az indexek Európában. A londoni FTSE délelőtt 0,17 százalékos mínuszban volt, Frankfurtban viszont a DAX 0,43 százalékot javított. Régiónkban a varsói tőzsde vezető indexe 0,1 százalékos pluszban volt, Prágában pedig 0,29 százalékkal emelkedett a PX 50 értéke.
A tengerentúlon a határidős indexek egyelőre javulást mutatnak, de a délután megjelenő makroadatok könnyen másfelé téríthetik majd az irányt. Többek között magyar idő szerint fél kettőkor jelenik meg a negyedik negyedéves GDP felülvizsgált adata, melyre kiemelten figyelnek a befektetők. Az előzetes vélemények szerint 6,6 százalékos lehetett az amerikai gazdaság visszaesése 2008 utolsó három hónapjában, de az adat könnyen okozhat meglepetést is. Emellett a szokásos heti munkanélküliségi statisztikákat is csütörtökön közlik az amerikai hatóságok.