3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tegnap kezdődött esés után ma sem jött változás a piacon, a BUX index végül több mint 3 százalékkal tegnapi értéke alatt zárt.

Továbbra is a nemzetközi piacok irányítják a kereskedést a Budapesti Értéktőzsdén. A tegnap kezdődött meredek zuhanás ma tovább tartott Európa tőzsdéin, ráadásul ma délután Amerika is tovább gyengült. A befektetők most az esti Fed-ülésre koncentrálnak, de nem tudni, hogy reagálna a piac egy esetleges kamatcsökkentésre.

A BUX végül 18 602 ponton zárta a napot, ez 3,23 százalékkal maradt el a tegnapi értéktől. A részvényforgalom kimondottan magas volt, 28,4 milliárd forint értékben kereskedtek a papírokkal. A vezető részvények közül az OTP lett a nap vesztese, a bankpapírok 3,05 százalékos esés után 6321 forintot értek délután. A Mol 3,09 százalékot bukott, 15 500 forinton fejezte be a napot, míg a Magyar Telekom újabb 5,13 százalékos zuhanása már 758 forintos záróárat eredményezett.

Jelentős mínusszal zártak a gyógyszeripari részvények is, különösen az Egis 7,21 százalékos szakadása volt fájó, így a kisebb gyógyszergyár papírjai már 12 000 forint alá estek. A Richter megúszta a napot 2,26 százalékos gyengüléssel, 28 150 forinton állt a záráskor a papír.

Az elmúlt két napban a nemzetközi piacokon kialakult pánik befolyásolta a kereskedés irányát, a pénzügyi cégek problémái továbbra sem csitulnak. Most az AIG miatt aggódnak a befektetők, attól tartanak, hogy a világ legnagyobb bankja a mostaninál is komolyabb bajba kerülhet, ha nem sikerül néhány napon belül forrást bevonnia.

A tegnapi csendes nap után ma fontos makroadatok is megjelentek: délelőtt Európában, délután pedig a tengerentúlon közölték az augusztusi inflációs adatokat. Az amerikai infláció a vártnak nagyjából megfelelően alakult: a júliusi 5,6 százalékról éves szinten 5,4 százalékra csökkent a pénzromlás üteme augusztusban. Ez főleg az olajár esésének tudható be, eddig ugyanis a tartósan magas energiaárak miatt volt nagy az inflációs nyomás.

A pénzügyi cégek újabb válsága talán csak az olajár szempontjából pozitív, ugyanis a világgazdaság további lassulása és a forráshiány csökkenti a nyersanyag iránti keresletet. A tegnapi zuhanás után ma tovább esett az olajár, a magyar tőzsde zárása után 92,61 dollárt ért egy hordó nyersolaj, ez 3,10 dollárral volt alacsonyabb, mint tegnap.

Délelőtt a forint is gyengülni kezdett az euróval szemben a globális kockázatvállalási hajlandóság csökkenésének köszönhetően. A nap első felében a 243-as szintet is áttörte a magyar deviza az euróval szemben, délután 242,74 forintot kellett adni egy euróért.

A befektetők többsége már az esti Fed-döntést várja. A múlt héten még egyetértettek abban az elemzők, hogy az amerikai jegybank várhatóan 2 százalékon hagyja majd a kamatot, most viszont az elmúlt napok pánikja után egyre többen számítanak 25-50 bázispontos csökkentésre.

A nyugat-európai tőzsdék is folytatták tegnap kezdődött zuhanásukat ma. Délutánra a francia CAC 40 index újabb 1,39 százalékot veszített, az FTSE 3,01 százalékkal gyengült, míg a DAX 1,75 százalékot bukott tegnaphoz képest.

A Wall Streeten némileg mérséklődött az esés a tegnapi komoly szakadás után, de így is mínuszban kezdték a napot az indexek. A Dow 0,24 százalékot veszített néhány óra alatt, a Standard & Poor's 0,38 százalékkal gyengült, a Nasdaq pedig 0,32 százalékkal állt tegnapi értéke alatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!