EUR/HUF (267,00 – 269,00): Maradt az alapkamat és maradt a forint az utóbbi hónapban viszonylag gyengének számító 267-268 körüli szinten. A hazai fizetőeszköz enyhe erősödő trendet mutatott tegnap reggel - 268,75-ről 267,50 alá erősödött – később oldalazó mozgást végzett. Hasonló mértékben erősödtek a térségbeli devizák, a zloty, a korona és a lej is körülbelül fél százalékot tudott javulni az euróhoz képest. A régiónk megítélése a devizapiacokon jónak mondható, könnyen visszatérhetünk a 265 alatti tartományokba, de nincsen messze a 270-es szint sem. Az irány leginkább a görög-, illetve portugál helyzet megítélésétől függ. Ha megnyugtatónak látszik a kilábalás folyamata a befektetők szemében, akkor a carry-trade hatás érvényesül; ellenkező esetben, ha nem javul a közeljövőben a problémás mediterrán országok megítélése, akkor a kockázatvállalási hajlandóság csökkenésével a forint lehet a legnagyobb régiós vesztes, ahogy ez általában lenni szokott.
EUR/USD (1,4100–1,4230): Három fő témáról volt szó tegnap Brüsszelben az EMU tagok pénzügyminiszteri találkozóján. Egyrészről Portugália megkapta a 78 milliárd eurós csomagot, melyért cserébe komoly megszorításokat vállal az ibériai ország. Másrészről szóba került az EFSF mechanizmus reformja, de itt most sem született előrelépés, a témát újra elhalasztották, immár júniusra. A harmadik kérdéskör a görög adósságpályáról szólt. Az EU igyekszik nyomást gyakorolni Görögországra, hogy a privatizációs folyamatokat gyorsítsák fel, valamint felszólították a hellén ellenzéket, hogy támogassák a reformokat, mert azoknak nemzeti konszenzuson kell alapulniuk. Elemzések szerint ahhoz, hogy az adósságpálya fenntartható maradjon a görög államháztartásnak hosszú távon 10 százalékos szufficitet kellene produkálnia, ami a fizikai képtelenség kategóriájába tartozik, ezért továbbra is nagy valószínűséggel át kell strukturálni a görög kötvények lejáratát előbb-utóbb. Az EUR/USD árfolyamát a hétfői események 1,41 és 1,42 között stabilizálták, a következő nagyobb árfolyammozgató tényező a német ZEW-hangulatindex lehet. Ha megegyezik, vagy felülmúlja a várakozásokat a ZEW-index értéke, akkor akár újra 1,42 fölé erősödhet az EUR/USD kurzusa.
CHF/HUF (212,00 – 215,00): Az utóbbi néhány napban nem mozdult jelentősen sem a forint, sem a frank kurzusa az euróval szemben, így várhatóan ma is a 212-215-ös sávban marad a CHF/HUF árfolyama.
mfor.hu